Литва підтримує Польщу в суді у справі «Північного потоку-2», а Україна повинна залишитися основним транзитером російського газу в Європу, заявив прем'єр-міністр Литви Саулюс Сквярняліс у четвер, 6 квітня, в Києві під час спільної прес-конференції з прем'єр-міністрами Латвії та Естонії.
«Ми підтримуємо ваше прагнення залишатися транзитною країною, і Україна надалі має залишатися важливим транзитним шляхом для Європи. І ми вирішили підтримати польську сторону в судових розглядах з приводу запуску «Північного потоку-2»», – сказав Саулюс.
Він також зазначив, що підтримує українські реформи в сфері енергетики.
- Читайте також: «Потоки» проблем. Чи зведе Росія «обхідні» газогони
Нагадаємо, президенти Вишеградської Групи (Польща, Словаччина, Чехія та Угорщина) в 2016 році під час саміту у польському Ряшеві висловилися проти будівництва російського газопроводу «Північний потік-2».
Згодом лідери Угорщини, Латвії, Литви, Польщі, Румунії, Словаччини, Чехії та Естонії направили голові Єврокомісії Жану-Клоду Юнкеру листа, в якому висловилися проти будівництва російського газопроводу. Лідери країн у листі зауважили, що реалізація проекту потягне за собою «потенційно дестабілізуючі геополітичні наслідки». У заяві також зазначили, що через події в Україні поставки російського газу в Європу матимуть політичний підтекст.
Як повідомлялося, 28 жовтня 2016 року Єврокомісія схвалила розширення доступу Газпрому до газопроводу Opal. Це дало російському монополістові змогу збільшити обсяги постачання газу через «Північний потік» та німецький газопровід OPAL. Росіяни отримали доступ до використовувати можливості OPAL на 80%, а якщо ніхто не викупить решту 20% можливостей, то й весь газопровід. Після рішення Єврокомісії про розширення доступу Газпрому до OPAL транзит газу через Україну різко зменшився.
Президенти України та Польщі зробили спільну заяву, в якій засудили рішення Єврокомісії щодо газопроводу OPAL. Крім того, в Польщі державна компанія PGNiG (Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo) оскаржила рішення Єврокомісії про розширення доступу російського Газпрому до газопроводу OPAL.
Згодом представник PGNiG Возняк повідомив, що суд Європейського Союзу призупинив рішення Єврокомісії про збільшення доступу Газпрому до трубопроводу OPAL.
Як відомо, трубопровід OPAL з’єднує газогін «Північний потік» із газотранспортними системами Німеччини та країн Центральної Європи в обхід України.