Голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер представив в середу п'ять можливих сценаріїв подальшого розвитку ЄС до 2025 року, без Великої Британії, яка вирішила покинути Євросоюз.
"Сценарії ілюструють спектр наявних можливостей. Вони не є взаємовиключними. Крім того, не виключається і наявність інших варіантів", – наголошується в прес-релізі Єврокомісії.
Перший сценарій, названий "Продовженням в тому ж дусі" передбачає продовження реформ, про які країни ЄС домовлялися в 2014 і 2016 роках.
Другий названий "Нічого, крім спільного ринку". Він має на увазі, що "ЄС у складі 27 країн буде поступово робити упор на єдиному ринку, так як країни будуть не в змозі збільшити кількість сфер, за якими у них буде спільна позиція".
Третій сценарій озаглавлений "Ті, хто хоче більше – роблять більше": "27 країн-членів ЄС продовжують діяти, як і раніше, але дозволяють бажаючим країнам-членам робити більше в таких сферах як оборона, внутрішня безпека та громадські питання".
У четвертому сценарії, який називається "Робити менше ефективніше", зазначається, що члени ЄС повинні зосередитися на більш швидкій та інформативною відправці даних в певних сферах.
І в заключному пункті – "Робити більше разом" – зазначається, що країни-члени ЄС "вирішили розділяти більше влади, ресурсів і ухвалення рішень повсюдно".
Нагадаємо, парламент Великої Британії 1 лютого підтримав у першому читанні законопроект, який дозволяє прем'єр-міністру Терезі Мей почати процедуру виходу країни з Євросоюзу.
Уряд Великої Британії планує задіяти статтю 50 Лісабонського договору про вихід країни з ЄС.
Під час референдуму 24 червня 2016 року 51,9% британців проголосували за вихід Великої Британії з ЄС (Brexit), що спровокувало підвищену волатильність на світових фінансових ринках. При цьому 62% Шотландців висловилися за збереження британського членства в ЄС, а 32% виступили за Brexit.