Верховна Рада у першому читанні прийняла проект закону (№5336-1) про Конституційний суд України. Рішення підтримали 239 народних депутатів.
Як відзначала адміністрація президента після внесення групою депутатів законодавчої ініціативи, даний законопроект імплементує зміни до Конституції в частині правосуддя, які вступили в дію 30 вересня 2016 року, щодо порядку організації та діяльності КС, статусу суддів Конституційного суду, встановлює норми щодо підстав та порядку звернення до Суду, процедури розгляду ним справ та виконання судових рішень.
Один з авторів законопроекту народний депутат Сергій Алексєєв (фракція "Блок Петра Порошенка", комітет з питань правової політики і правосуддя) пояснив, що пропонується розширити повноваження Конституційного суду, зокрема він буде розглядати конституційні скарги, буде давати висновок щодо відповідності Конституції України питань, які пропонуються для винесення на всеукраїнський референдум за народною ініціативою.
"У той же час із повноважень Конституційного суду вилучені невластиві йому функції – це тлумачення законів. Закони тлумачить судова практика", – сказав співавтор проекту закону.
Разом з тим він додав, що змінена організаційна структура КСУ – у складі суду будуть діяти Велика палата – всі 18 суддів, два Сенати – по дев'ять суддів в кожному і 6 Колегій – по троє суддів у кожній.
"Велика палата Конституційного суду України розглядає питання по суті в межах повноважень Конституційного суду, визначених Конституцією. Сенат КСУ розглядає питання відповідності Конституції і законам України щодо конституційної скарги особи. Колегія Конституційного суду – вирішення питань щодо відкриття конституційних проваджень у справах за конституційним поданням, конституційним зверненням, конституційній скаргзі", – роз'яснив Алексєєв.
Нагадаємо, проект Закону «Про Конституційний Суд України» зареєстрований за № 5336-1. З текстом законопроекту можна ознайомитися тут.
Як повідомлялося, 2 червня Верховна Рада остаточно ухвалила проект змін до Конституції у частині правосуддя. Без ухвалення цих змін до Конституції не зміг би запрацювати ухвалений того ж дня за основу та в цілому законопроект «Про судоустрій і статус суддів».