Польща подаватиме скаргу до Міжнародного Суду в Гаазі на російське розслідування у справі Смоленської катастрофи. Про це заявив керівник міністерства закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський, інформує Польське Радіо.
«Спочатку ми намагалися – протягом року – перевірити, чи є можливість прямо домовитися з росіянами. Росіяни, як ви знаєте, реагували негативно, іноді зарозуміло. (…) Ми також намагалися отримати підтримку від деяких наших союзників, установ, до яких належимо», – підкреслив глава МЗС.
Однак, за словами Ващиковського, всі можливості за сім років уже вичерпано.
«Проте, оскільки справа триває вже сім років, наші можливості вичерпані. У цьому зв'язку, фактично, тепер триває процес оформлення скарги до Міжнародного суду, і найближчим часом ми цю скаргу представимо», – додав він.
Глава МЗС також підкреслив, що точний термін подання скарги залежить від юристів, проте «це можуть бути дні або тижні».
Як відзначається, про можливість подання скарги на розслідування, серед іншого, до Європейського суду з прав людини в Страсбурзі, та порушення справи проти Росії за те, що вона відмовляється повернути загарбану власність Польщі (уламки президентського літака ТУ-154М), міністр заявляв у розмові з Польським пресовим агентством ще у листопаді 2015 року.
Літак Ту-154 польського президента Леха Качинського розбився 10 квітня 2010 року під Смоленськом. Загинули 96 людей – 88 пасажирів і вісім членів екіпажу. Серед загиблих – президент, його дружина і частина керівництва країни.
У січні 2011 року контрольована російською владою МАК оприлюднила остаточний звіт про причини Смоленської трагедії, в якій всю провину за катастрофу польського урядового літака Ту-154 поклала на польську сторону, не побачивши жодної вини в діях росіян. Згодом у Росії заявили, що не видадуть Польщі уламки літака Качинського.
7 березня 2016 року у Варшаві розпочалося повторне розслідування Смоленської катастрофи.
Міноборони Польщі оприлюднило відеозапис зустрічі колишнього прем'єра країни Дональда Туска з російським президентом Владіміром Путіним і Сєргієм Шойгу, який обіймав у той час посаду голови МНС, в день Смоленської катастрофи.
Міністр оборони Польщі Антоні Мацеревич заявив, що записи розмов Туска і Путіна в день Смоленської катастрофи суперечать підсумкам розслідування.