У Женеві під егідою ООН стартує міжнародна конференція щодо Кіпру. У роботі форуму візьмуть участь президент Турецької Республіки Північного Кіпру (ТРПК) Мустафа Акинджі, лідер грецької громади острова Нікос Анастасіадіс, глави МЗС країн-гарантів Великої Британії Борис Джонсон, Туреччини Мевлют Чавушоглу та Греції Нікос Котзіас.
Представники Європейського союзу матимуть на конференції статус спеціальних спостерігачів. Відкриє конференцію із вступним словом новий генсек ООН Антоніо Гутерріш.
Головним на порядку денному конференції є один з шести основних пунктів переговорного процесу щодо Кіпру, а саме – безпека і гарантії.
Глава Європейської дипломатії Федеріка Могеріні повідомила, що вже приїхала в Женеву для участі в переговорах.
"Євросоюз підтримує цю історичну можливість врегулювати це питання після 40 років у самому серці Європи і Середземномор'я", – написала вона у Twitter.
In Geneva for #Cyprustalks. EU supports this historic opportunity to settle the issue after 40 years, in the heart of Europe & Mediterranean
— Federica Mogherini (@FedericaMog) 11 січня 2017 р.
Напередодні голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер заявив, що переговори щодо Кіпру, які пройдуть 12 січня в Женеві, будуть останнім шансом нормалізувати ситуацію.
З 9 по 11 січня пройшла серія підготовчих зустрічей-обговорень лідерів грецької і турецької частин острова Нікоса Анастасіадіса з Мустафою Акинджі.
Переговори з врегулювання кіпрської проблеми поновилися в травні 2015 року та проходять за посередництва спецрадник генсека ООН. Попередній раунд мирних переговорів, що відбувся в листопаді 2016 року, завершився без прориву.
Найбільш проблемною частиною переговорів є питання власності, яка належала грекам-кіпріотам до турецького вторгнення в 1974 році. Сторонам необхідно домовитися, віддавати цю власність грекам чи виплачувати компенсацію і в якому розмірі.
Сторонам також необхідно обговорити питання перебування на острові турецьких військ, чисельність яких оцінюється в 30 тисяч осіб. Також необхідно вирішити, хто буде гарантом виконання угод – Євросоюз чи Британія, у якої на острові є дві військові бази.
Учасники також не прийшли до компромісу щодо ротації президентів об'єднаної держави, зокрема, чи зможе президент турків-кіпріотів представляти Кіпр на самітах Євросоюзу, членом якого є грецький Кіпр.