Конституційний суд України у розгляді справи за поданням 57 народних депутатів щодо конституційності закону "Про засади державної мовної політики" постановив задовольнити клопотання щодо виклику у якості свідків ряду народних депутатів.
"Задовольнити клопотання щодо виклику в якості свідків Парубія Андрія, Томенка Миколу, Яценюка Арсенія…", – сказав суддя.
Зазначається, що у зв'язку з задоволенням заяви та необхідністю підготовки зазначених осіб до судового засідання, зокрема ознайомлень з матеріалами справи, необхідністю виклику свідків, суд оголосив про перерву, поки не будуть виконані процесуальні дії.
Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила ініційований Партією регіонів законопроект "Про засади державної мовної політики" 3 липня 2012 року. 8 серпня Віктор Янукович підписав цей закон, а також доручив Кабінету Міністрів створити робочу групу для розроблення пропозицій із вдосконалення законодавства про порядок застосування мов в Україні.
Закон набув чинності 10 серпня, він передбачає можливість офіційної двомовності в регіонах, де чисельність нацменшин перевищує 10%.
Одеська обласна і міська ради, Харківська, Херсонська, Миколаївська, Запорізька, Севастопольська, Дніпропетровська та Луганська міськради, Краснолуцька міськрада (Луганська обл.), Запорізька, Донецька, Херсонська, Миколаївська та Дніпропетровська обласні ради ухвалили рішення про визнання російської мови регіональною. Крім того, кримський парламент доручив до 10 жовтня 2012 року підготувати та внести на розгляд кримських депутатів пропозицію щодо реалізації мовного закону.
Угорська мова стала регіональною в місті Береговому (Закарпаття), молдовська (румунський) – у селі Тарасівці Чернівецької області. Румунська також стала регіональною мовою в селі Біла Церква (Biserica Alba) Рахівського району Закарпатської області.
23 лютого 2014 року Рада скасувала "мовний закон", але спікер парламенту і в.о. президента України Олександр Турчинов не підписав відповідний законопроект.
У лютому 2015 року Конституційний суд України відкрив провадження за конституційним поданням 57 народних депутатів України щодо відповідності «мовного закону» Конституції України.