У НАЗК пояснили, чому немає сенсу терміново перевіряти всі 100 тисяч е-декларацій

12 Листопада 2016, 12:40

Термін перевірки електронної декларації чиновника і політика обмежений періодом його перебування на службі та ще трьома роками після його звільнення, тобто необхідності терміново перевірити все більш 100 тис. е-декларацій немає. Про це заявив член Національного агентства з протидії корупції Руслан Рябошапка.

«У нас буде приблизно близько 150 тисяч декларацій за 2015 р., повну перевірку яких ми повинні зробити. Норму закону про перевірку протягом 90 днів вилучили, це нереально, і тепер термін перевірки – весь період перебування чиновника або політика на службі, плюс три роки після звільнення. Тобто навіть якщо ми не встигнемо перевірити зараз цю декларацію, її можна буде перевірити і після звільнення декларанта. Тому такої критичної необхідності перелопатити відразу всі сто тисяч – немає», – розповів він в інтерв'ю тижневику «Дзеркало тижня. Україна».

Рябошапка визнав, що НАЗК має виправдати очікування суспільства і відреагувати хоча б на найбільш кричущі випадки незаконного збагачення або подачі неправдивих даних, але технічних можливостей для ведення ефективної перевірки у агентства все ще немає.

Дивіться також: Низка міністрів і нардепів внесли зміни до своїх е-декларацій – інфографіка

«Технічно зробити це силами людей дуже важко. Ідея була в тому, щоб у нас був автоматизований доступ до всіх баз даних, до всіх державних реєстрів, можливість отримувати інформацію і в автоматизованому режимі її обробляти. На жаль, поки що два надважливих модулі програмного забезпечення у нас не працюють, вони так і залишилися без перевірки і доступу до реєстрів», – констатує він.

В Україні завершився перший етап е-декларування. Станом на 9 листопада надійшло близько 106 тис. електронних декларацій українських політиків і чиновників. До Єдиного державного реєстру декларацій посадовців станом на 10 листопада подали 20 155 виправлених декларацій. 

Громадянська мережа ОПОРА підрахувала, що можновладці задекларували грошових активів у розмірі майже 12 млрд у гривневому еквіваленті. ГПУ заявила, перевірить сплату податків нардепами із готівкових коштів, які задекларували понад 100 тисяч доларів готівки.