Альтернативою міжнародному трибуналу в справі притягнення Росії до відповідальності за збитий над Донбасом літак рейсу МН17 є ініціювання кримінального провадження з подальшою передачею до суду на національному рівні. Про це пише Жанна Безп’ятчук у матеріалі Тижня «Справа МН17: шляхи до трибуналу».
Автор зазначає, що провадження можна ініціювати в межах судової системи України або Нідерландів як країни, яка втратила найбільшу кількість своїх громадян у трагедії. За її словами, нідерландська судова система має в цьому випадку об’єктивні переваги перед українською.
«По-перше, її репутація у світі практично бездоганна, чого аж ніяк не можна сказати про українське правосуддя. По-друге, якщо за розгляд справи проти підозрюваних у збитті цивільного літака візьметься українська Феміда, то російська пропагандистська машина це виставлятиме як фарс і профанацію. З нідерландським судом таке зробити їй буде складніше», – пише авторка.
Крім того, адвокат юридичної фірми «Ілляшев та Партнери» Арсеній Герасимів наголошує, що найефективнішим місцем, де можна притягти Росію до відповідальності за збиття літака, є Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) у Страсбурзі. За його словами, тут активність варто проявити родичам загиблих.
Юрист-міжнародник, професор Кембриджського університету Томас Ґрант вказав на ще один доступний міжнародний механізм притягнення Росії до відповідальності — Раду Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО), членом якої ця країна є. Згідно зі ст. 3 Чиказької конвенції, документа, який регулює засадничі питання цивільної авіації, «кожна держава має утримуватися від використання зброї проти цивільного повітряного судна під час польоту».
«Рада ІКАО намагатиметься уникнути складних питань, особливо тих, які стосуватимуться того, що саме сталося, та можливої юридичної відповідальності Росії за дії людей, які вистрілили із ЗРК «Бук». Однак якщо Рада відмовляється дати відповіді на питання чи держави, які подали на її розгляд справу, вважають її відповіді неправильними, ці держави можуть запропонувати арбітраж. Якщо Росія від нього відмовиться, вони можуть звернутися до Міжнародного суду ООН. Отже, справа буде розглянута на міжнародному рівні», — пояснює Томас Ґрант.
Детальніше читайте в черговому номері Українського тижня в матеріалі «Справа МН17: шляхи до трибуналу».