Польська компанія завадила Росії профінансувати будівництво «Північного потоку-2»

23 Вересня 2016, 12:33

Польська нафтогазова компанія (PGNIG) заблокувала виплату російському Газпрому близько 200 млн доларів дивідендів зі спілки EuRoPol Gaz. Таким чином, керівництво польської фірми завадило Росії фінансувати будівництво трубопроводу «Північний потік 2». Про це повідомляє Gazeta Polska Codziennie.

Повідомляється, що на загальному зібранні 27 червня 2016 року керівництво фірми EuRoPol Gaz (48% належить PGNIG, 48% – Газпрому, 4% – Gaz-Trading, що контролюється PGNIG) отримало премії – загалом близько 2 млн злотих. До керівництва цієї фірми входить шестеро росіян (представники Газпрому) і семеро поляків. 

Виплата премій була умовою згоди російських співвласників на переказ близько 540 млн злотих з іноземних банків на довготерміновий рахунок у PKO Bank Polski, що відбулося у липні та серпні, які є де факто грошима російського Газпрому. Однак, їх не можна виплатити до завершення терміну дії вкладу.

До часу внесення коштів на цей рахунок керівництво PGNiG блокувало виконання одного з пунктів загального зібрання 27 червня, що стосувався виплати дивідендів. Засідання переривалося PGNiG для того, аби врешті на початку вересня оголосити про рішення про невиплату дивідендів. Вони мали бути призначені на будівництво трубопроводу «Північний потік 2», який є російсько-німецькою інвестицією. 

Керівництво Польської нафтогазової компанії погодило свої дії з урядом Польщі, у тому числі із міністром державної скарбниці Давідом Яцкєвичем.

Раніше у Польщі зірвалося утворення консорціуму великих газових компаній Росії та ЄС для будівництва «Північного потоку-2». 

Наприкінці липня цього року польське антимонопольне відомство опублікувало свої застереження щодо створення консорціуму. Один з аргументів – небезпека обмеження конкурентноздатності інших суб’єктів ринку.

Нагадаємо, в березні лідери Угорщини, Латвії, Литви, Польщі, Румунії, Словаччини, Чехії та Естонії направили голові Єврокомісії Жану-Клоду Юнкеру листа, в якому висловилися проти будівництва російського газопроводу.

Лідери країн у листі зауважили, що реалізація проекту потягне за собою «потенційно дестабілізуючі геополітичні наслідки». У заяві також зазначили, що через події в Україні поставки російського газу в Європу матимуть політичний підтекст.