Україна знову закликала Раду Безпеки ООН переглянути необхідність створення міжнародного трибуналу, який притягнув би до відповідальності винних у знищенні ракетою цивільного рейсу МН17 в небі над східною Україною. Із відповідною заявою виступив 22 вересня на засіданні РБ ООН глава українського МЗС Павло Клімкін.
«Минулого року зусилля зі створення міжнародного трибуналу щодо судового переслідування осіб, відповідальних (за збитий рейс МН17, – ред.) були саботовані у цій залі шляхом вето одного постійного члена. Такий суд, я впевнений, був би нашим найефективнішим інструментом для відповіді на цей мерзенний злочин», – заявив український міністр.
Він підкреслив, що офіційний Київ продовжує роботу з іншими державами-партнерами в рамках Спільної слідчої групи для напрацювання варіантів механізму встановлення відповідальності за цей злочин.
«Це жахливе злодіяння є переконливим нагадуванням про серйозність загрози цивільної авіації від терористичних угруповань, озброєних сучасною зброєю. У цьому зв'язку я наголошую на необхідності повної імплементації резолюції 2166 (від 2014 року), зокрема, в контексті вимог Ради Безпеки притягнути до відповідальності осіб, винних у цьому інциденті та повною мірою співпрацювати в рамках зусиль зі встановлення відповідальності», – наголосив Клімкін.
Постійний представник Російської Федерації при ООН Віталій Чуркін у відповідь назвав заяву глави українського МЗС «провокацією». Він заявив, що в Москві сумніваються в об'єктивності розслідування катастрофи малазійського авіалайнера, закликавши Київ «визнати провину» за те, що він не закрив повітряний простір в зоні конфлікту.
Засідання Ради Безпеки ООН у четвер було присвячене питанню терористичної загрози для цивільної авіації.
Як повідомлялося, 21 вересня у Нью-Йорку відбулася зустріч Міністрів закордонних справ Австралії, Бельгії, Малайзії, України та Нідерландів, які обговорили тривалі зусилля держав у встановленні відповідальних у катастрофі пасажирського літака «Малайзійських авіаліній» рейсу МН17. Міністри представляють держави, слідчі органи яких співпрацюють у рамках кримінального розслідування у відповідності з положенням Резолюції РБ ООН 2166 (2014)
Раніше прокуратура Нідерландів повідомляла, що перші результати розслідування оприлюднить на початку осені. Також Нідерланди раніше анонсували, що не називатимуть у звіті винуватців падіння рейсу МН17.
Спільну слідчу групу створили органи прокуратури і поліції Нідерландів, Австралії, Малайзії, Бельгії й України: вони співпрацюють у кримінальному розслідуванні, що має на меті визначити осіб, відповідальних за збиття літака рейсу MH17, і притягнення їх до відповідальності.
Як відомо, Boeing 777 компанії Malaysia Airlines, що летів з Амстердама у Куала-Лумпур, був збитий бойовиками на сході України 17 липня 2014 року. На борту перебувало 298 осіб, з них 196 – громадяни Нідерландів. В авіакатастрофі не вижив ніхто.
Родичі жертв катастрофи рейсу MH17 подали позов проти РФ до Євросуду з прав людини.