Зміна Міністерством економічного розвитку і торгівлі статуту НАК "Нафтогаз України" і передача "дочки" НАК – ПАТ "Укртрансгаз" – в управління МЕРТ може привести до відмови Стокгольмського арбітражу від розгляду позову Нафтогазу до Газпрому по транзитному контракту 2009 року. Про це заявив глава правління НАК Андрій Коболєв журналістам в кулуарах форуму YES в Києві в суботу.
"Найбільший і найстрашніший наслідок, який ми можемо отримати, – це відмова Стокгольмського арбітражу від розгляду транзитної справи проти Газпрому. В цій справі Нафтогаз вимагає від Газпрому $12 млрд, введення можливості віртуального реверсу, гарантування транзиту газу на майбутнє і ще багато чого", – сказав Коболєв.
Нагадаємо, Міністерство економічного розвитку і торгівлі внесло зміни до статуту НАК «Нафтогаз України», згідно з якими фактично поклало на себе функції управління компанією «Укртрансгаз».
Як повідомлялося, Нафтогаз за "транзитним" позовом вимагає передати його права та обов'язки за транзитним договором оператору ГТС – компанії Укртрансгаз відповідно до вимог Третього енергопакету, а також змінити методику розрахунку транзитного тарифу відповідно до європейських стандартів і положень енергетичного і антимонопольного законодавства України та ЄС. Щодо контракту на постачання газу вимоги Нафтогазу пов'язані із закупівлями газу з 2010 року (після першого звернення до Газпрому з пропозицією привести ціни у відповідність з поточним ринковим рівнем згідно з умовами контракту) до 2014 року за цінами вище ринкових. В самому Нафтогазі вважають сильною свою позицію судового розгляду з Газпромом в Стокгольмі.
На сьогоднішній день претензії Нафтогазу до Газпрому в Стокгольмському арбітражі за двома позовами – за постачання газу і за контрактом на транзит – складають понад 26,6 млрд доларів, претензії російської сторони – 38,7 млрд доларів.