Землетрус на сході України був передбачуваним – Інститут геофізики

7 Серпня 2016, 14:45

Магнітуда землетрусу, що стався 7 серпня під Маріуполем, становила 4,6-4,7 одиниць за шкалою Ріхтера, інтенсивність поштовхів в районі його вогнища могла досягати 6 балів. Про це заявив заступник директора з наукової роботи Інституту геофізики ім.Субботіна Олександр Кендзера.

«За потужністю це землетрусу оцінюють від 4,5 до 4,7, деякі найсміливіші сейсмологи дають 4,9, в середньому воно оцінюється приблизно в 4,6-4,7», – розповів Кендзера.

При цьому інтенсивність поштовхів, за його словами, досягала 6 балів. «Коли мова йде про те, як землетрус відчувався на поверхні, тоді воно вимірюється в балах. По всій видимості, 7 балів не було. Було десь між 5 і 6 балами в епіцентрі землетрусу … Принаймні, більше інформації, ніж про 6 балах, немає, і це десь вже поблизу вогнища», – повідомив учений.

«Є відомості про те, що падав посуд, то, що на високих поверхах відчувалися дуже високі коливання, при чому там вони тривали досить довго – кілька секунд. І якщо за ці кілька секунд в резонанс потрапляють коливання грунту, тоді можуть сильно розхитуватися будівлі» , – додав він.

За словами Кендзери, поштовхи відчувалися і в інших містах України, зокрема, Запоріжжі. «Але я думаю, що там більше 2-3 балів не було – де збіглися власні періоди коливань і ті періоди, які підійшли від вогнища», – зазначив він.

Вчений розповів, що землетрус стався в сейсмічно активній зоні, тому був передбачуваним, незважаючи на рідкість цього явища в Україні. «Такий землетрус не дуже частий для території України, але місце, де він відбувся, цілком очікуване. Це північний край потужного сейсмоактивного поясу нашої планети, який тягнеться від Азорських островів через Середземне море, захоплює Румунію, де Зона Вранча, захоплює Одеську область, Крим, Кавказ, далі йде на Гіндукуш, там роздвоюється – одна частина йде в бік Байкалу, інша в сторону острова Суматра … у цьому поясі такі землетрусу є частим явищем», – повідомив ОКендзера.

«Території України поки що щастило, але те, що значна частина нашої території – близько 10% – належить до цього поясу – це теж потрібно враховувати. І це враховується: в нових картах сейсмічного районування ця територія віднесена до сейсмічної зони, де можуть відбуватися землетрусу аж до 7-бальних», – підкреслив він, додавши, що подібне землетрус стався кілька років тому неподалік, на Азовському морі, його магнітуда досягала 5 одиниць.

На питання, чи міг стати причиною землетрусу будь-який вибух, зокрема, від застосування або випробування будь-якої зброї, вчений відзначив малу ймовірність цього. "Це був тектонічний землетрус, бо глибину його оцінюють в 10 км. На цій глибині вже шахт немає, так що навіть при бажанні щось там підірвати не вдалося б … Такої сили вибух уже ставився б до маленького ядерної зброї. Навряд-чи це вибух ", – підкреслив він.

"Коли отримаємо інформацію з досить великої кількості сейсмічних станцій, то тоді це легко буде визначити, тому що під час вибуху в усі боки розходяться хвилі стиснення, а якщо це землетрус, то на частини сейсмічних записів – хвиля розрядження йде, і це дуже добре свідчення того , що це було. Але, я думаю, судячи з місця, де воно відбулося, і за величиною, це все-таки тектонічна подія ", – зазначив Кендзера.

Як повідомлялося, на півдні Донецької області в неділю, 7 серпня, близько 11:15 стався землетрус магнітудою 4,6 бали.