Україна в рамках відходу від залежності від Росії в питаннях забезпечення ядерним паливом домовилася з Westinghouse про збільшення поставок і будівництва в майбутньому на території країни заводу з виробництва ядерного палива. Про це повідомив міністр енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик.
«Ми домовилися про диверсифікацію поставок майже на половину атомних блоків і домовилися про будівництво заводу ядерного палива на території України», – сказав він на прес-конференції в Києві 4 серпня.
Читайте також: Україна передумала будувати з РФ завод ядерного палива
Міністр уточнив, що такі домовленості були досягнуті під час його недавньої поїздки в США.
Насалик нагадав, що наразі РФ забезпечує поставки майже 95% ядерного палива для українських АЕС.
На уточнююче питання міністр відповів, що Westinghouse готова розглянути можливість побудови заводу ядерного палива в Україні.
«18 серпня я лечу в Казахстан, де також одне з питань, що вони хочуть добудовувати завод ядерного палива в Україні. Тобто у нас є два джерела. Коли є двоє, тоді вже набагато краще працювати», – додав І.Насалик.
Як повідомлялося, з метою диверсифікації джерел постачання ядерного палива для українських АЕС «Енергоатом» спільно Westinghouse у 2000 році почав реалізацію проекту кваліфікації ядерного палива цієї фірми.
У березні 2008 року «Енергоатом» уклав з Westinghouse Electric Sweden (Швеція) комерційний контракт на забезпечення в 2011-2015 рр. свіжим ядерним паливом від трьох до шести енергоблоків АЕС України з реакторами типу ВВЕР-1000. У 2014 році сторони домовилися розширити і продовжити його до 2020 року.
Наразі ядерне паливо Westinghouse експлуатується на блоці №3 Південно-Української АЕС і блоці №5 Запорізької АЕС. На грудень 2016 року заплановано завантаження ТВЗ-WR в блок №2 Южно-Української АЕС.
Westinghouse в кінці квітня 2016 року оголосила про розширення свого підприємства з випуску ядерного палива в Вестеросі (Швеція) для забезпечення зростаючих поставок для реакторів російського дизайну ВВЕР-1000 в Україні та інші країни Східної Європи.
Віце-президент і керуючий директор Westinghouse Азіз Даг повідомив, що, згідно з контрактом, планується поставити ТВС-WR на два з трьох блоків на Південно-Українській АЕС (№2 та №3) і чотири з шести блоків на Запорізькій АЕС (№1 і №3-5). За його словами, "Енергоатом" також має опцію розширити поставки, крім зазначених станцій, на Хмельницьку і Рівненську АЕС, кожна з яких має по два блоки ВВЕР-1000.
«Енергоатом» є оператором всіх чотирьох діючих АЕС України. Експлуатує 15 енергоблоків, оснащених водо-водяними енергетичними реакторами загальною встановленою електричною потужністю 13,835 ГВт.