Німецька розвідувальна служба BND до жовтня 2013 року прослуховувала уряди країн ЄС та членів НАТО. Про це повідомляє агенція dpa з посиланням на висновки комітету Бундестагу з контролю за діяльністю спецслужб.
За цими даними, німецькі розвідники стежили за десятками цілей у вищих ешелонах влади різних країн, у тому числі за офіцерами вищих рангів. Таких об'єктів, за даними dpa, було «кілька десятків». Понад дві третини фігурантів списків розвідки становили європейські дипломати та представники НАТО. Серед цілей розвідки вказані також Міжнародний кримінальний суд у Гаазі, ЮНІСЕФ та Всесвітня організація охорони здоров'я.
«Найбільша проблема у тому, що BND свідомо прослуховувала щонайменше одного німецького громадянина», – йдеться у звіті парламенту. Закон захищає німецьких громадян, у тому числі за кордоном, від дій німецької розвідки – дозвіл на прослуховування може надати лише комісія Бундестагу. Минулого року стало відомо, що розвідка стежила за німецьким дипломатом Гансйорґом Габером, який у 2008-му керував моніторинговою місією ЄС у Грузії, потім працював у Брюсселі, згодом – послом ЄС у Туреччині.
Європейські країни наразі офіційно не реагували на відомості про німецьку розвідку. Проте ці новини можуть ускладнити дипломатичне маневрування Берліна, який змушений вирішувати проблеми із кризою біженців, а також розв'язувати пов'язані з Brexit питання, припускає dpa.
Нагадаємо, в квітні 2015 року глава Соціал-демократичної партії Німеччини, що входить у правлячу коаліцію, міністр економіки Зігмар Габрієль, виступаючи на телеканалі ZDF, вимагав від уряду негайно передати бундестагу список «селекторів» (телефонних номерів і адрес електронної пошти), що використовувалися для цільового просіювання електронної комунікації. Він сказав, що двічі звертався до Меркель з питанням щодо того, чи здійснювалося шпигунство за німецькими компаніями, і обидва рази отримував негативну відповідь.
Як відомо, 4 травня 2015 року Меркель заявила, що підтримує співпрацю Федеральної розвідувальної служби Німеччини (BND) і американського Агентства національної безпеки (NSA). Ця заява прозвучала на тлі звинувачень в адресу BND, що та допомагала NSA шпигувати за європейськими політиками і компаніями, зокрема, представниками Єврокомісії та французького уряду. Вона наголосила, що міжнародна співпраця спецслужб необхідна «з міркувань безпеки», відмітивши, проте, що «шпигувати за друзями ніяк не можна». Згодом канцлерка заявила про готовність свідчити у справі про американських шпигунів.