Санкції відіграли певну роль в уповільненні темпів зростання економіки Росії, але не треба перебільшувати її. У короткотривалому періоді основна причина рецесії — низькі ціни на нафту. Про це в інтерв’ю «Тижню» розповів директор Інституту перехідних економік при Банку Фінляндії Іікка Коргонен.
«Санкції, звичайно, відіграли певну роль, але не перебільшуймо її. У короткотривалому періоді основна причина — низькі ціни на нафту. Водночас якщо глянути на зростання ВВП Росії, то воно вповільнювалося ще від 2012 року й аж до 2014-го, хоча нафта була дорожчою ніж $100 за барель. Тобто тоді високих цін на енергоносії вже було замало, щоб підтримувати високі темпи зростання економіки», — сказав він.
Експерт пояснив, що існує багато факторів такого розвитку подій, наприклад демографічні, адже в Росії зменшується кількість населення працездатного віку. Але тамтешня модель економіки, закладена у 2000–2008 роках, коли було зроблено низку реформ (особливо у перші роки президентства Путіна) й коли ціна на нафту збільшувалася, перестала працювати. Тепер нових перетворень у Росії немає, особливо під час нинішньої каденції того самого очільника держави. Частково саме тому динаміка економіки була не надто хороша і, власне, вона дуже розчаровувала ще до початку падіння цін на нафту, подій у Криму, санкцій та ін.
«Я не раз відвідував Росію і спілкувався з тамтешніми економістами, працівниками центробанку та різних міністерств. Вони розуміють проблему. Але чи почнуть проводити там реформи, побачимо», — додав Коргонен.
Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»