Британська журналістсько-експертна група Bellingcat визначила номер установки ЗРК "Бук" зі складу 53-ї зенітно-ракетної бригади ЗС РФ, яка влітку 2014 року збила літак рейсу 17 Малайзійських авіаліній над Донбасом.
У листопаді 2014 роки команда Bellingcat опублікувала звіт, в якому встановила, що самохідна вогнева установка «Бук», що збила рейс 17 Малазійських авіаліній, – це «Бук 3х2» з російської 53-й зенітно-ракетної бригади, що базується в Курській області .
«Ми назвали його «Бук 3х2», оскільки на момент публікації звіту нам не вдалося встановити непрочитувану другу цифру бортового номера», – йдеться в повідомленні.
У новому звіті експерти встановили другу цифру номера «Бука 3х2» шляхом аналізу семи його відмінних рис, в тому числі характерної вм'ятини на пластині в передній частині лівого борту, білих відміток на шасі і комбінації підключення кабелів до лафет пускового пристрою.
"Ця середня цифра – 3. Таким чином, до того, як середня цифра була стерта, «Бук», який збив MH17, носив номер 332", – ідеться в повідомленні.
«…Можна з упевненістю сказати, що 17 і 18 липня 2014 року на сході України була знята на фото і відео самохідна вогнева установка «Бук» під номером 332 російської 53-й зенітно-ракетної бригади, що базується в районі міста Курськ. На одному з відео цей «Бук», який ми раніше позначали як «Бук 3х2», рухається в напрямку центру району, звідки, за оцінкою Ради з безпеки Нідерландів, була запущена ракета, що збила MH17», – підсумували експерти.
Із детальним звітом можна ознайомитися за посиланням.
- Читайте на сторінках Тижня інтерв’ю із засновником Bellingcat про докази російської причетності до катастрофи MH17
Нагадаємо, раніше учасникам Bellingcat вдалося встановити, що до катастрофи MH17 причетний батальйон 53 системи повітряної захисту з Курська. Один з них — Сергій М., командир бригади. Також згадуються Дмитро Т. і дев'ять лейтенантів, які перебували в «Буку» в день аварії літака. У розслідуванні йдеться і про «дуже досвідчених солдатів», які вміють керувати установкою.
В оприлюдненому 23 лютого 2016 року розслідуванні Bellingcat назвав імена осіб, імовірно причетних до катастрофи MH17.
Як повідомлялося, Рада безпеки Нідерландів 13 жовтня оприлюднила звіт про розслідування катастрофи МН17. У нідерландському звіті не назвали точне місце запуску ракети, а лише виділили зону діаметром 320 км, звідки це могли зробити.
Натомість Україна опублікувала власну версію розслідування катастрофи рейсу. Українські слідчі дійшли висновку, що ракету з "Буку" запустили з району Сніжного (перебуває під контролем бойовиків – ред.), а її траєкторія свідчить, що метою було ураження пілотів.
Нагадаємо, Boeing 777 компанії Malaysia Airlines, що летів з Амстердама у Куала-Лумпур, був збитий бойовиками на сході України 17 липня 2014 року. На борту перебувало 298 осіб, з них 196 громадяни Нідерландів. В авіакатастрофі не вижив ніхто.