У рамках конференції ЮНЕСКО, присвяченій Всесвітньому дню свободи преси, представники української делегації заявили про зачистку інформаційного простору в Криму і репресії щодо місцевих журналістів.
Із доповіддю про ситуацію на півострові виступила редактор проекту Радіо Свобода Крим.Реалії Олена Юрченко.
За її словами, починаючи з 2014 року, влада Росії та підконтрольна їй влада Криму «знищують найменші острівці свободи вираження думок в медіа, а незалежна журналістика там опинилася під загрозою вимирання».
«В анексованому Росією Криму з 2014 року відбувається утиск незалежних ЗМІ і громадянського суспільства. Кримчан, не згодних з позицією Кремля, залякують, змушують мовчати або видавлюють з Криму. Незалежні голос або критику в Росії і окупованому Криму прирівнюють до сепаратизму або екстремізму. За поширення в соціальних мережах критичних зауважень, статей або зображень, можна бути звинуваченим в екстремізмі, що тягне за собою кримінальне переслідування і позбавлення волі», – заявила Олена Юрченко.
Вона також зазначила, що доступ до Криму міжнародним спостерігачам, як і раніше, закритий. Тому, на її думку, необхідно зробити все можливе для того, щоб міжнародні правозахисні організації домоглися можливості своєї присутності в Криму.
Читайте також: Наступ на кримські медіа: від переслідувань журналістів до позбавлення ліцензій ЗМІ
Всесвітній день свободи друку, що відзначається щорічно 3 травня, покликаний наголосити на основоположних принципах свободи друку, стати можливістю для оцінки стану свободи преси в світі, сприяти захисту ЗМІ від зазіхань на їхню незалежність і вшанувати пам’ять журналістів, які загинули під час виконання своїх службових обов’язків.
3 травня був проголошений Всесвітнім днем свободи друку Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй в 1993 році за рекомендацією 26-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО.
Верховна Рада України офіційно оголосила 20 лютого 2014 року початком тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією. 7 жовтня 2015 року президент України Петро Порошенко підписав відповідний закон. Міжнародні організації визнали окупацію і анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу ввели низку економічних санкцій. Росія заперечує окупацію півострова і називає це «відновленням історичної справедливості».
Вранці 19 квітня в Криму російські силовики провели низку обшуків в будинках журналістів в пошуках зв'язків з Крим.Реаліі. Поклонська заявила про порушення кримінальної справи щодо кримського журналіста за статтею російського законодавства про «сепаратизм» за публікації в ЗМІ. Пізніше стало відомо, що мова йде про Миколу Семена. Його син розповів, що обшук в будинку його батька тривав п'ять годин.
На сайті російської прокуратури Криму також з'явилася інформація про проведення слідчих дій також стосовно ще низки журналістів. Однак імена і прізвища їх у відомстві не називають.
Адвокат Еміль Курбедінов повідомив, що після обшуку в ФСБ відвезли ще двох журналістів. Згодом стало відомо, що «прокуратура» окупованого Криму зібралася повністю заблокувати сайт «Крим.Реалії».