У WikiLeaks викрили цілу низку фактів шпигунства зі сторони розвідки Сполучених Штатів за ключовими світовими лідерами, серед яких Генеральний секретар ООН, канцлер Німеччини, високопосадовці Європейського союзу. Про це йдеться на сайті WikiLeaks.
Оприлюднено інформацію про те, що Агентство національної безпеки США (NSA) підслуховувало Генерального секретаря ООН Пан Гі Муна, канцлера Німеччини Ангелу Меркель, переговори між прем’єрами Ізраїлю та Італії, процес узгодження політики на переговорах Світової організації торгівлі (СОТ) між ключовими посадовцями ЄС та японськими міністрами, а також слідкувало за зустріччю попереднього президента Франції Ніколя Саркозі із Ангелою Меркель та Сільвіо Берлусконі.
Документи також розкривають зміст зустрічей Пан Гі Муна з Ангелою Меркель з приводу розробки стратегій вирішення проблеми зміни клімату, переговорів Нетаньяху із Берлусконі, аби той допоміг йому впоратися з переговорами з президентом США Бараком Обамою.
Деякі документи класифікуються як надсекретні та є найбільш засекреченими матеріалами серед тих, які були опубліковані в засобах масової інформації організації.
«Сьогодні ми показали, що особисті зустрічі Генерального секретаря ООН Пан Гі Муна з приводу того, як врятувати планету від зміни клімату прослуховувалися із намірами захистити свої найбільші нафтові компанії. Якщо Генеральний секретар ООН є мішенню для шпигування, то і кожен із світових лідерів знаходиться під загрозою», – заявив засновник WikiLeaks Джуліан Ассанж.
Нагадаємо, The Wall Street Journal вже повідомляв про факт стеження Агентстсвом національної безпеки США за президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом та прем'єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньяху.
Самого ж засновника сайту WikiLeaks Джуліана Ассанжа переслідують від 7 грудня 2010 року, коли він був затриманий в Лондоні. У листопаді 2011 року Вищий суд Лондона виніс рішення про екстрадицію Ассанжа до Швеції. 16 серпня 2012 року Ассанж отримав політичний притулок в Еквадорі, проте засновник WikiLeaks не може покинути межі еквадорського посольства у Лондоні через те, що він одразу буде заарештований та переданий до Швеції. 4 лютого 2016 Джуліан Ассанж заявив про готовність здатися британській поліції, якщо комісія ООН не підтвердить протиправність його переслідування.
5 лютого спеціальна комісія ООН визнала протиправним затримання Джуліана Ассанжа і висунула вимогу його звільнення Натомість Швеція заявила про намір продовжувати переслідування Ассанжа попри висновки ООН.