Державний департамент США проводить підготовчу роботу щодо розширення списку Маґнітского ще на п'ять осіб, винних у порушеннях прав людини в РФ. Про це пише колумніст Bloomberg View Елі Лейк із посиланням на власні джерела в зовнішньополітичному відомстві США.
"Представники Держдепартаменту сказали мені, що вони очікують появу нових п'яти прізвищ, у відомому списку Маґнітского", – зазначає у своїй публікації політичний оглядач.
При цьому, зауважує він, нові імена мали озвучити в американському Конгресі ще в п'ятницю, втім держсекретар США Джон Керрі призупинив цей процес з огляду на його переговори з російським міністром Лавровим по Сирії.
Прийняття акту Маґнітского Конгресом США у 2012 році давало можливість американській адміністрації покарати російських чиновників та інших осіб, причетних до широкого спектру порушень прав людини, продовжує автор. Серед таких називається і резонансне вбивство екс-працівника російських спецслужб Олександра Литвиненка. Це питання стало більш актуальним минулого тижня, після офіційного оголошення британського суду по цій справі.
Втім, зазначає аналітик, представники Держдепу стверджують, що нове розширення списку Маґнітского не має нічого спільного зі справою Литвиненка. Тим не менше, прецедент встановлений, у тому числі для майбутніх адміністрацій.
"Подібного роду речі мають турбувати поплічників Путіна. Поки він є президентом, він користується суверенним імунітетом від таких речей, як акт Магнітского. Втім, цей щит не поширюється на інших олігархів", – наголошує автор.
Нагадаємо, Сєрґєй Магнітскій, юрист фонду Hermitage Capital, заявив про розкриття великого розкрадання бюджетних коштів, після чого сам був звинувачений в ухилянні від сплати податків. Його взяли під варту. Маґнітскій помер в СІЗО в Москві у 2009 році. Правозахисники впевнені, що Маґнітскій помер через погані умови утримання та відмову у медичній допомозі з боку слідства, яке домагалося від нього свідчень, вигідних для низки корумпованих силовиків.
У березні 2013 року слідчий комітет РФ припинив кримінальну справу за фактом смерті Маґнітского за відсутністю складу злочину.
У 2012 році в США прийняли "закон Маґнітского", що об'єднав скасування поправки Джексона-Веніка, яка обмежувала торгівлю між державами, і одночасно ввів візові санкцій щодо порушників прав людини в Росії.
У відповідь у Росії прийняли так званий "закон Діми Яковлєва", що забороняє громадянам США всиновлювати російських дітей.