У ЄС вітають зусилля з упровадження антикорупційних скаладових Плану дій з візової лібералізації, однак висловлюють «деякі занепокоєння» стосовно змін, які вніс парламент до законопроектів. Про це повідомив у офіційному коментарі голова представництва ЄС в Україні Ян Томбінський.
За його словами, «особлива увага ЄС справедливо надається питанням, що стосуються повернення і конфіскації активів».
«Повернення активів – ключовий компонент у боротьбі проти корупції, а також проти інших фінансових та економічних злочинів і організованої злочинності. Таке повернення здатне зробити вагомий внесок у загальний процес реформ і економічне відновлення України, а також збільшити відчуття справедливості в країні», – зазначив він.
Томбінський наголосив, що «у цій сфері більше не можна гаяти час».
«Останні зміни, що їх обговорювали у парламенті, викликають деякі занепокоєння з приводу того, чи відповідають вони бажаним стандартам ЄС», – зауважив представник ЄС в Україні.
Томбінський назвав урядові варіанти законопроектів №№2540a, 2541a, 3040 щодо арешту і конфіскації майна корупціонерів «конструктивною нормативною базою».
«Запропонований урядом законодавчий пакет керується багатьма принципами, що містяться у законах ЄС. Варто зазначити, що в інших країнах Європи існують набагато рішучіші механізми, які передбачають застосування потенційно ефективніших інструментів; водночас пропозиція українського уряду намагається задовольнити у найкоротші терміни найнагальніші потреби та відреагувати на стан справ у національних правоохоронних органах і органах юстиції. У зв’язку із цим запропоновані ініціативи повинні зберігати витончений баланс між, з одного боку, необхідністю повертати доходи, отримані у злочинний спосіб, а з іншого – гарантувати справедливий суд і стабільність майнових відносин», – зазначив Томбінський.
Водночас у коментарі Томбінського відсутня остаточна реакція ЄС на ухвалені сьогодні, 10 листопада, антикорупційні закони, вказані вище. Як повідомлялося, Ради ухвалила їх не в урядовому варіанті, а зі змінами, які розкритикували громадянські активісти та міністр юстиції Павло Петренко.