Україна має боятися власного, автохтонного авторитаризму, який у разі виникнення буде спрямований на внутрішнє середовище. Про це в інтерв’ю «Тижню» розповів польський дисидент, один із чільних ідеологів руху «Солідарність» Кароль Модзелевський.
«Треба мати відчуття небезпеки, бо інакше її не уникнути. Україна має боятися власного, автохтонного авторитаризму, який може з’явитися. Потяг до авторитаризму є і в поляків, і в угорців. Я кажу не про зовнішній авторитаризм, а про той, що спрямований на внутрішнє середовище», – сказав він.
За словами Модзелевського, зерно авторитаризму проросло у свідомості східноєвропейських народів через розчарування режимом ліберальної демократії та приєднання до економічних порядків західного світу.
«Такий порядок людям, що звикли до дуже бідного існування, але такого, що гарантовано забезпечене, здається ворожим. Це неприйняття має під собою підґрунтя. Річ у тім, що ці умови для бідних дуже важкі. У Польщі таких людей 15–20%, і на виборах вони підтримують популістську партію, фактично пост-«Солідарність». Це наслідок того, що дикий капіталізм, який ґрунтується не на державному контролі, призвів до зниження рівня соціального захисту», – пояснив він.
Біографічна нота:
Кароль Модзелевський – польський історик, письменник і політичний діяч. Активіст опозиційного руху в ПНР, один із чільних ідеологів «Солідарності», який запропонував цю назву для руху спротиву. Автор багатьох досліджень середньовічної європейської історії та, зокрема, автобіографії, за яку в 2014-му отримав літературну премію «Ніка». У 1989–1991 роках – член польського Сенату.
Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень».