В Україні за кілька місяців число банків з непрозорою структурою власності скоротилося з 67 до 48. Про це повідомив 8 жовтня під час прес-конференції перший заступник голови НБУ Олександр Писарук
За словами Писарука, на вказані банки припадає лише 7% активів всієї банківської системи. Загальна кількість банків в Україні станом на сьогодні – 121.
«Практично всі банки з цього списку кооперують з Національним банком. Ми плануємо завершити роботу по забезпеченню прозорості структури власності до кінця першого кварталу 2016 року», – сказав Писарук.
Він підкреслив, що до зазначеного переліку з 48 банків не слід ставитися як до чорного списку.
«Це робочий список, він ні про що погане не говорить. Я не бачу вірогідності, що банки з цього списку потраплять до Фонду гарантування вкладів з цієї причини», – наголосив заступник голови НБУ.
Він додав, що за весь час роботи з розкриття кінцевих бенефіціарів банків тільки у двох випадках НБУ вдавався до такої санкції, як визнання банку проблемним, і в обох випадках вона виявилася дієвою.
У той же час А.Пісарук вказав, що визнані НБУ неплатоспроможними банки найчастіше мають непрозору структуру власності. Зокрема, з середини 2015 року таких фінустанов було 11.
Перший заступник голови уточнив, що в опублікованому списку 48 банків з непрозорою структурою власності, який буде постійно оновлюватися. Також окремо виділені дев'ять банків, які практично завершили процедуру узгодження з Нацбанком, яка займає близько півроку.
Читайте також: Десять найбільших ліквідованих банків: активи Арбузова, Курченка, Новинського.
У число дев’яти увійшли: Аграрний комерційний банк, Акцент-банк, Асвіо банк, «Велес», Комерційний інвестиційний банк, Перший інвестиційний банк, «Портал», ПФБ (Промислової-фінансовий банк) і ТАСкомбанк. Зокрема, НБУ дав дозвіл на оформлення власниками Акцент-банку братів Ігоря та Григорія Суркісів.
Серед решти 39 банків: Авант-банк, Альпарі банк, «Альянс», «Аркада», «Вектор банк», «Гефест», «Глобус», Діві Банк, Експрес-банк, «Земельний капітал», Інвестбанк, «Інвестицій та заощаджень», Інвестиційно-трастовий банк, Індустріалбанк, КІБ (Комерційний індустріальний банк), Класикбанк, «Кліринговий дім», «Кредит Дніпро», Крісталлбанк, КСГ банк, «Львів», Місто банк, Мотор-банк, Неос банк, НК Банк («Народний капітал»), «Новий», «Петрокоммерц-Україна», Платинум банк, Полікомбанк, «Преміум», Смартбанк, ТК Кредит, «Український капітал», Унікомбанк, Фінанс банк, Фінексбанк, «Хрещатик», «Центр» і «Юнісон».
Представники Нацбанку пояснили, що вони внесли в цей список всі банки, в яких непрозора структура власності щонайменше блокуючого пакета.
Окрім поділу на дві категорії НБУ не буде додатково класифікувати учасників цього списку, а також вдаватися в інші подробиці.
Однак відповідаючи на питання, представники НБУ повідомили, що їм відомі реальні власники цих банків, і в переважній більшості вони готові офіційно оформити на себе володіння банком, як, наприклад, Віктор Пінчук у відношенні банку «Кредит Дніпро».
Як повідомлялося, у серпні НБУ доповів про збитки за півроку та назвав найбільш проблемні банки.