Близько 70% оголошень про продаж нерухомості – несправжні та опубліковані з метою занизити вартість об'єктів. Про це повідомили у МВС, а також розповіли про найпоширеніші схеми шахрайства на ринку.
Згідно з повідомленням, лише кілька років тому показник становив тільки 50%.
«На сайтах або в газетах розміщуються оголошення про продаж неіснуючих квартир, які за всіма параметрами схожі з квартирами, які дійсно виставлено на продаж. Тільки от ціна «підставних» квартир в три рази нижче, ніж ціна на існуючі. Великі агентства нерухомості виділяють для таких квартир окремий номер телефону або тримають у штаті менеджера, який займається переорієнтацією потенційних покупців на «реальні» квартири», – йдеться у тексті.
Окрім того, такий прийом практикується для залучення уваги покупців і створення видимості ажіотажу на купівлю тієї чи іншої квартири, що в підсумку призводить до зниження вартості на «реальні» квартири.
«Ріелтор показує продавцю «липові» оголошення, запевняючи його в тому, що точно така ж квартира, як у нього виставлена на продаж в сусідньому районі, проте її ціна нижче виставленої на $10-15 тис. Продавець, вірячи ріелтору, знижує ціну на квартиру. Ріелтор в свою чергу швидко знаходить на неї покупця, одержуючи комісію з обох: з продавця за те, що швидко знайшов клієнта, покупця за те, що швидко знайшов квартиру», – зазначили у повідомленні.
У МВС порекомендували продавцям самим продзвонювати схожі об'єкти для уникнення такої ситуації, а покупцям терпіти та шукати «реальні» квартири.
За інформацією МВС, іншим поширеним прийомом ріелторів є багаторазова комісія. «Припустимо, продавець і покупець в основному договорі, є сторонами ще і в суміжному договорі (коли продають одну квартиру для того, щоб купити іншу). У цьому випадку ріелтор бере комісію з обох сторін за обидві угоди, тобто фактично він має чотири комісійних платежі. Беручи до уваги той факт, що з однієї угоди ріелтор отримує 3-5%, то загальний «дохід» у такому випадку становить 12-15%. Щоб уникнути подібної ситуації краще купувати квартиру на первинному ринку, оскільки комісію ріелтору в цьому випадку платить сам забудовник. Якщо ж квартира купується на вторинному ринку, то в договорі потрібно прописувати конкретну суму винагороди ріелтора», – повідомили у тексті.
Читайте також: Українцям вигідніше купувати житло на вторинному ринку – АСНУ.
Серед інших схем поширені підсилання підсадних покупців, які відмовляються від купівлі нібито через «високу вартість» для того аби змусити продавця знизити ціну.
«Також ріелтор може запропонувати продавцю підписати з ним ексклюзивний договір на роботу з покупцями. У разі підписання такого договору у продавця виявляються зв'язані руки. Виходячи з цього, не за яких обставин не варто підписувати такий договір», – йдеться у тексті.
Окрім того, трапляється так, що брокер, який працює від імені відомогоріелтерського агента, насправді виявляється звичайним самозванцем.
«У нього в наявності є візитка цього агентства і бланк договору, в якому прописано, що в разі виникнення будь-яких проблем з продажем квартири,ріелтерська фірма відповідальності не несе. Договір з продавцем (покупцем) у такому випадку в основному підписується вдома, в машині або взагалі на вулиці. Щоб уникнути подібного обману договір потрібно підписувати зріелторським агентством, а не з ріелтором. І робити це потрібно в офісі», – зазначили у повідомлені.
Також у МВС застерегли, аби в жодному разі не погоджуватися на пропозиції ріелтора оформити документи.
«В результаті такої «допомоги» квартира може виявитися закладеної, зданої в оренду або просто проданої. Тому краще, якщо підготовкою документів продавець буде займатися самостійно», – попередили в міліції.
Як повідомлялося, від сьогодні в Україні відкрився доступ до реєстру власників нерухомості.