Із 1 жовтня на роботу виходять детективи Національного Антикорупційного бюро України, головним завданням яких є боротьба з корупцією у вищих ешелонах влади. Про особливості їхньої роботи розповів у інтерв'ю голова НАБУ Артем Ситник.
Відповідаючи на питання про недобір детективів, він зауважує, що від початку не планувалося мети рівно 100 осіб, була мета «обрати кращих».
«Те, що у нас зараз 70 детективів, так вирішила громадська комісія, яка відбирала кандидатів. Заявок було подано приблизно 2700. Після іспитів на знання законів, психологічних тестів, перевірки на детекторі брехні залишилося 70. Ми на цьому тижні оголошуємо новий конкурс, хочемо набрати ще не менше 70», – сказав Ситник.
Він наголосив, що середній вік детективів 26 років, всі вони мають юридичну освіту, дворічний досвід роботи за фахом.
«Я впевнений у них. І тут подвійна гарантія. Їх відібрали за безпосередньої участі громадськості, до конкурсної комісії входять представники громадських організацій. Крім того, у нас зараз створюється управління внутрішнього контролю, главу тільки вибрали, також на відкритому конкурсі. Це якраз така спецслужба, яка на постійній основі буде моніторити спосіб життя детективів, виявляти можливі корупційні їх дії», – підкреслив голова НАБУ.
Ситник зазначив, що в середньому детективи отримуватимуть по 31000 гривень (приблизно 1500 тисячі доларів), оскільки «це той рівень зарплати, який дозволяє знизити корупційний ризик».
За його словами, наразі створюється управління для проведення спецоперацій, і перших співробітників вже відібрали.
«Вони будуть виконувати три основні функції. Це затримання корупціонерів, забезпечення безпеки учасників кримінального провадження і безпеки співробітників бюро. У нас будуть всі необхідні ресурси, щоб затримати чиновника будь-якого рангу», – заявив він.
Ситник зазначив, що детективи починають перевірку дій прем'єр-міністра, членів уряду, державних службовців першої-другої категорії, губернаторів та їх заступники.
«Що стосується суддів, то в разі вчинення ними корупційних правопорушень, вони нам підслідні всі, починаючи від районного судді до голови Конституційного суду», – зауважив він.
Голова НАБУ акцентував, що пріоритетом лишається нинішня влада.
«Щодо екс-чиновників, я не виключаю, що ми будемо проводити розслідування. Але, головне те, що суспільство очікує розслідувань щодо нині діючих», – сказав він.
Ситник підкреслив, що сама структура бюро, яка визначена законодавством, передбачає абсолютну незалежність від усіх органів влади. І єдина посадова особа, яка матиме вплив на НАБУ, це буде антикорупційний прокурор.
Однак Ситник відразу зауважив, що незважаючи на те, що антикорупційного прокурора ще не вибрали, це не означає, що детективи від сьогодні не приступлять до роботи.
«Ми почнемо напрацьовувати певні аналітичні матеріали, і у нас є не тільки детективи, а й управління, де працюють аналітики. Ми також можемо починати збирати досьє на чиновників, які підслідні бюро», – зазначив він.
Серед пріоритетних у діяльності НАБУ він назвав дві сфери: боротьба з корупцією в судовій гілці влади, і наведення порядку в сфері державних закупівель.
«Це те, що потрібно моніторити в режимі он-лайн», – резюмував він.
Як відомо, 15 вересня 25 детективів Національного антикорупційного бюро України склали присягу державного службовця.
Нагадаємо, навчання першої групи детективів Антикорупційного бюро стартувало у вересні. Як повідомлялося, наприкінці липня НАБ отримало доступ до всіх баз даних МВС та Мін’юсту.
Також зазначимо, 12 вересня голова Національного антикорупційного бюро Артем Ситник заявив, що початок роботи бюро гальмується відсутністю антикорупційного прокурора.