Американське видання розповіло, як ЄС саботує боротьбу з російською пропагандою

17 Вересня 2015, 17:38

Для повноцінної роботи відомству ЄС з протидії російській пропаганді бракує не лише фінансування, а й політичної підтримки. Про це йдеться у публікації американського видання Politico.

У статті зазначають, що проект East Stratcom викликав невдоволення деяких країн ЄС через побоювання, що наслідком такої діяльності стане загострення конфлікту з Москвою. Крім того, команду East Stratcom попередили, що працювати треба «обережно», уникаючи антагонізму з урядами, які прагнуть пом’якшення відносин з РФ.

«Люди з проекту кажуть, що відсутність окремого бюджету, нестача ресурсів і підтримки деяких країн ЄС шкодять боротьбі з пропагандистською кампанією», – пише Politico.

«Не всі держави-члени хотіли створення команди – ми навіть не впевнені, що [колишній міністр закордонних справ Італії і очільниця зовнішньополітичного відомства ЄС Федеріка] Могеріні хотіла цього», – цитує видання одного з членів команди East Stratcom, зазначивши, що східноєвропейські країни свого часу засудили призначення МОгеріні в Єврокомісії через те, що італійський уряд висловлював проросійські симпатії.

У статті зазначають, що відомство Могеріні досі не оприлюднило інформації про новостворений орган. Разом з тим відомо, що очолить East Stratcom Жиль Портман (Giles Portman), британський кар'єрний дипломат, який останні вісім років працював для налагодження відносин ЄС з Туреччиною. Портман звітує перед Майклом Манном – головою стратегічної команди з комунікацій зовнішньополітичного відомства ЄС, який колись був речником Кетрін Ештон.

Крім того, стало відомо, що команда East Stratcom налічує п’ятьох російськомовних фахівців з Чехії, Великої Британії, Данії, Латвії та Естонії. Вони підписали річні контракти з можливістю продовження до чотирьох років. Зарплату їм платитимуть уряди окремих країн. За деякими даними, відомство Могеріні направило в команду чотирьох своїх працівників, однак офіційно штатних домовленостей не коментують.

«Польське дипломатичне джерело заявило, що його уряд планував направити російськомовного експерта в команду, але відкликав свою пропозицію після того, як стало відомо, що орган очолить Портман, а не польський кандидат», – пише Politico.

Раніше повідомлялося, що Європейська служба закордонних справ оголосила 27 серпня про створення команди швидкого реагування на російську пропаганду. Передбачалося, що з 1 вересня в ЄС запрацює спеціальний підрозділ. До складу групи мали включити вісім фахівців. Крім того, окремого бюджету для роботи підрозділу в ЄС не передбачили, тож їхню роботу повинні оплачувати уряди окремих країн Євросоюзу.

Разом з тим, депутат Європарламенту Яцек Саріюш-Вольскі розкритикував підрозділ ЄС з протидії російській пропаганді.