На сьогодні є три ймовірні сценарії розвитку подій на сході України. Про це на завершенні 12-ї конференції YES, яка відбулася у Києві, заявив екс-президент Польщі Александер Квасневський.
"Негативний сценарій – ми маємо до нього бути готові – якщо РФ буде продовжувати свою агресивну політику і основна мета її буде – взяти не якусь частину України під свою зону впливу, а її усю. І ми не можемо виключати такої мети з боку РФ і керівництва Кремля", – зазначив він.
Він додав, що РФ має достатньо інструментів, щоб досягти успіху в цьому процесі.
"Вони можуть використовувати військові методи, дестабілізувати ситуацію через економічні інструменти, тиск на економіку України, використати багато грошей на пропаганду, використати "п’яту колону" в Україні і т.і.", – пояснив Квасневський.
"Другий більш позитивний сценарій – Росія готова пом’якшити свою позицію, змінити свою політику через певні неприємні обставини, яких Путін не очікував. Він недооцінив сильну реакцію українського народу, який готовий захищатися", – зазначив він.
Також, за його словами, Путін не очікував, що не зможе знайти спільної мови з канцлером Німеччини.
Екс-глава Польщі зазначив, що "найкраще, що ми можемо запропонувати – дискусія між РФ, Україною, ЄС, США і Канадою".
"Думаю, що ми маємо попросити канадців бути більш активними – у них є моральні причини це робити (бо є велика українська діаспора на їхній території), і Канада є суттєвим партнером і в НАТО, і в міжнародній політиці", – наголосив він.
"Якщо ми говоримо про не найгірший сценарій розвитку подій, тут може бути 5 пунктів – Крим, повне виконання Мінських угод, ЄС (усі амбіції України щодо ЄС – ЗВТ, асоціація, інтеграція – не можуть бути зупинені Росією). Якщо Україна хоче це робити і буде виконувати усі складні умови – дорога має бути відкрита, ми маємо прийняти Україну в один день як частину європейської спільноти", – підкреслив Квасневський.
"Ще один пункт – НАТО, система безпеки. Більшість членів НАТО не готові прийняти Україну зараз. Тому ми маємо запропонувати іншу систему гарантій для безпеки України. Думаю, ми можемо разом з США, РФ і Європою поговорити про те, які ми можемо надати гарантії Україні, щоб вона залишилася суверенною, стабільною, безпечною, без ризику того, що одного дня "великий брат" знову нападе і анексує якусь її частину", – додав екс-президент Польщі.
"П'ятий пункт – найскладніший – усі сторони переговорів мають запропонувати реальну економічну підтримку Україні", – зауважив він.
"Ми зобов'язані це зробити, і це має бути не програма на 1 чи 3 роки, це має бути довгострокова програма відновлення, оживлення української економіки", – йдеться у повідомленні.
"Сценарій номер три – чесно кажучи, ми не знаємо, що зробить Путін, його політика повністю непередбачувана. Якщо так – ми маємо зробити наше "домашнє завдання". Три речі у ньому надзвичайно важливі: боротьба з бюрократією, показати, що Україна має, що запропонувати світу. А також толерантність", – зазначив екс-президент Польщі.
"Ми, європейці, у свою чергу маємо продемонструвати нашу єдність у підтримці України і солідарність", – підсумував Квасневський.
Читайте також: Петро Порошенко назвав найбільш імовірний сценарій розвитку подій на Донбасі.
Як повідомлялося, раніше екс-президент Польщі дав Україні пораду щодо вибору своєї моделі децентралізації.