Сума позову Єврокомісії до Газпрому може сягнути $15 млрд – експерт

4 Серпня 2015, 11:46

Сума позову Європейської Комісії до Газпрому, пов’язаного зі звинуваченнями в зловживаннях, може сягнути 10% загального обороту російської компанії. Про це пише для видання  Natural Gas Europe Алан Райлі, професор права з Університету Сіті в Лондоні.

За його словами, минулого тижня вперше з часу висунення обвинувачень представник Газпрому Алєксандр Мєдвєдєв зустрівся з єврокомісаром Маргрете Вестагер,щоб обговорити «мирне врегулювання» ситуації. Разом з тим російський монополіст має час до середини вересня, щоб надати офіційну відповідь на звинувачення Єврокомісії.

У публікації зазначають, що сума позову може сягнути 10% загального обороту російської компанії, зокрема Газпрому загрожує штраф на суму $12-15 млрд.

«Це, однак, не єдина проблема для Газпрому», –  пише Райлі, додавши, що складнощі для монополіста виникнуть у трьох аспектах.

«По-перше, це репутаційна катастрофа з офіційним рішенням про заборону, яке також може зробити компанію набагато більш політично неприйнятною, ніж вона вже є», – пояснює професор.

Читайте також: Алан Райлі: «Україна має достатній потенціал, щоб перетворитися на центр торгівлі газом для всієї Центрально-Східної Європи»

По-друге, будь-яке офіційне рішення на заборону може стимулювати європейські енергетичні компанії вимагати від Газпрому відшкодування збитків через  національні суди ЄС.

Третє питання стосується не Центральної та Східної Європи, чи країн Балтії, яких стосується розслідування Комісії, а Західної Європи. Газпром, як і раніше, має низку великих довгострокових контрактів з клієнтами в Західній Європі», – пише Райлі.

Читайте також:  The Economist про Газпром: Європа більше не боїться «капосного газовика»

Через дедалі більш інтегрований європейський ринок, перегляд цін у Східній Європі чи рішення про заборону впливатимуть і на ситуацію на Заході.

«Газпром не може повернутися до традиційних закритих національних ринків і посадовців в окремих державах, з якими він раніше мав справу. Цю систему повільно, але надійно замінили на інтегрований єдиний ринок газу в Європі», – резюмував експерт. 

Читайте також: Антимонопольна справа ЄС пішла б на користь Газпрому, якби в Кремлі її не сприймали, як політичний наступ – експерти

Нагадаємо, 22 квітня Єврокомісія висунула обвинувачення проти Газпрому, заявивши, що російська компанія перешкоджала формуванню єдиного ринку та справедливої ціни для усіх країн ЄС. Як повідомлялося, йдеться про позов ЄС до Газпрому, в основі якого лежить багаторічне розслідування стосовно порушення правил ціноутворення та інших зловживань з боку російської компанії на європейському ринку, починаючи ще з 2004 року. Позитивне рішення суду у цій справі може примусити російського газового монополіста змінити бізнес-модель та сплатити колосальний штраф. Раніше заявляли, що його сума може сягати 9,3 млрд євро.