Економіст назвав три причини, чому індексація зарплат має відбутися

28 Липня 2015, 14:37

Грошей на проведення індексації зарплат і пенсій в України немає, однак це не означає, що індексації не буде. Таку думку в коментарі Тиждень.ua виловив економіст Олег Устенко.

«Україна продовжує тримати дефіцит системи державних фінансів на досить високому рівні. Це, очевидно, погано. На мій погляд, цей рік буде закінчений із загальним сумарним дефіцитом системи державних фінансів на рівні 9% ВВП. Це, звісно, менше, ніж у минулому році, 12 % ВВП, але 9% ВВП це все одно значна величина. Тому, грубо кажучи, грошей для того, щоб робити індексацію, немає. Однак це не означає, що її не проведуть», – зауважує він.

За словами Устенка, для проведення індексації є кілька об’єктивних причин.

«Перша – це суто політична причина. Треба показати якісь результати, що загалом, незважаючи на труднощі, доходи населення намагаються проіндексувати», – вважає експерт.

На його думку, ця індексація буде меншою, ніж той рівень інфляції, який ми спостерігаємо за результатами цього року (від 50%).

«Навряд чи ми побачимо рівень збільшення доходів навіть у держсекторі на 50%. Це занадто багато, і бюджету для цього немає», – заявляє Устенко.

За словами експерта, не варто розраховувати на проведення повноцінної індексації і через ускладнену систему покриття дефіциту державного бюджету.

«Фактично дефіцит державного бюджету зараз покривається переважно за рахунок позичань, які ми робимо, і частково за рахунок збільшення рівня інфляції. Тому ми не можемо розраховувати на повноцінну індексацію», – наголошує він.

«Другий момент – президент, окрім іншого, думає і про місцеві вибори. А якщо йдеться про місцеві вибори, то традиційно в усіх країнах, всі політики спокушаються тим, що можна спробувати збільшити доходи населення саме напередодні цього. Україна точно не є винятком. І як правило, ті, хто перебувають за кермом влади, використовують цей механізм як передвиборчий», – переконаний Устенко.

Третьою причиною, на його думку, є те, що об’єктивно після такого високого рівня інфляції, після того, що гривня втратила 2/3 своєї вартості, є деяке соціальне невдоволення падінням рівня доходів.

«І, відповідно, карти в руки президенту, гаранту Конституції, який виступає з такою ініціативою. Тим більше, що для президента вигідно очолити цю ініціативу, тому що до цього про неї говорив Кабінет міністрів. А якщо про це вже заговорив уряд, то було б якось дивно, якби про це ще не заявив президент. Тому це теж стане фактором, який впливатиме на прийняття рішення», – резюмував економіст.

Також читайте: Анонсована Порошенком індексація зарплат і пенсій є запізнілою ініціативою – економіст

Як повідомлялося, 25 липня президент Петро Порошенко пообіцяв до кінця року індексувати заробітні плати і пенсії громадян України.

За його словами, фінансову подушку для проведення реформ уже забезпечено, оскільки МВФ схвалив виділення для України чергового траншу фіндопомоги в розмірі 1,7 мільярда доларів США. Раніше 500 мільйонів доларів надав Світовий банк, а ще 300 мільйонів – Японія.