24 липня російський газовий монополіст Газпром подав скаргу на Туркменгаз в Стокгольмський арбітраж. Про це повідомили міжнародні ЗМІ.
Згідно з повідомленням, російську сторону не влаштовує ціна газу, який вона закуповує в Туркменістану для власних потреб і перепродажу. Наразі Росія платить за туркменський газ близько $ 240 за тисячу кубометрів.
Раніше повідомлялося, що у Туркменістані назвали російський Газпром «ненадійним партнером», адже РФ не розрахувалася за вже поставлене «блакитне паливо».
Читайте також: За рік Стокгольмський арбітраж отримав щонайменше п'ять скарг на Газпром
Також стало відомо, що обсяги поставок в РФ цього року скоротилися, адже Туркменістан щороку постачає близько 30 млрд кубометрів газу в Китай, і до 2020 року планує подвоїти цю суму. В свою чергу РФ планує постачати газ в Китай з 2018 року через газогін «Сила Сибіру».
Читайте також: Туркменістан пришвидшив будівництво газогону для експорту газу в Європу
Як повідомляється, Туркменістан володіє четвертими за величиною запасами природного газу у світі, але поки що має обмежену інфраструктуру для експорту своїх енергоресурсів. Ашхабад забезпечує близько половини від загального обсягу споживання газу в Китаї через газогін, побудований у 2010 році Китайською національною нафтовою компанією.
Нагадаємо, раніше НАК «Нафтогаз України» та ВАТ «Газпром» подали взаємні позови до Арбітражного суду у Стокгольмі. Позиція Нафтогазу зводилась до того, що встановлена ціна російського газу для України, незважаючи на те, що вона зафіксована у відповідній угоді, є завищеною і несправедливою. Крім того, 14 жовтня 2014 року українська сторона подала додаткову позовну заяву, яка стосувалася контракту на транзит газу через територію України, однак Стокгольмський арбітраж відмовився об'єднати позови Нафтогазу. За словами прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка, загальна сума позовів української компанії до Газпрому перевищила $16 млрд.
Українська сторона розраховує, що рішення Стокгольмського арбітражу стане відомим на початку 2016 року.