The Economist розповів, чи можна довіряти даним про стан економіки Китаю

16 Липня 2015, 19:55

Заяви влади Китаю щодо зростання економіки країни на 7% викликають скепсис у експертів. Про це пише авторитетне британське видання The Economist.

«Китай має досвід у підтасовуванні своїх показників зростання… Найбільш відомий випадок маніпуляцій датують 1998 роком, і пов'язаний він з наслідками азіатської фінансової кризи. Багато азіатських країн постраждали, але Китай заявив, що його економіка того року зросте аж на 7,8%. Дивлячись на інші показники, багато економістів дійшли до висновку, що зростання насправді становило близько 5%. Маніпуляції можуть іноді працювати в протилежному напрямку. На початку 2000-х років, коли Китай повідомив про зростання на 8-9%, деякі вважали, що воно дійсно становить 10%», – йдеться у статті.

Читайте також: The Economist: Стрімкий ріст економіки Китаю залишився в минулому

Автори публікації наголошують, що такі розбіжності можуть бути викликані тим, що статистичні служби пропускають цілі сектори економіки. Крім того, можливо, що уряд схильний завищувати свої досягнення, щоб не викликати гніву громадян.

The Economist наголошує, що наразі показники китайської економіки є важливими для решту країн світу. При чому напередодні оприлюднені Китаєм дані, за якими зростання економіки пришвидшилось з 5,8% у першому кварталі 2015 року до 7,1 у другому, на думку видання, «викликають більше довіри».

Разом з тим у публікації наголошують, що деякі ознаки маніпуляцій у звітах китайців можна відшукати, однак загалом їм можна довіряти.

Читайте також: The Economist: Для Росії партнерство з Китаєм стало життєво необхідним, а для КНР – приємним бонусом

«Причини зростання китайської економіки в другому кварталі були менш загадковими, ніж у першому. В той час як інвестиції продовжували сповільнюватися, ринок послуг прискорив зростання. Промисловий сектор в першому кварталі виріс на 6,1% в другому півріччі, у порівнянні з 6,4% у першому. Навпаки, сектор послуг підскочив до 8,4% порівняно із 7,9% у першому кварталі. Це має значення, оскільки послуги наразі займають більшу частку ВВП Китаю, ніж промисловість. Є причини сумніватися в стійкості ринку послуг. Він базувався в значній мірі на фінансових послугах, які мали зиск від бульбашки на фондовому ринку, яка проявилася минулого місяця. Але прибутки сфери фінансових послуг, тимчасові чи ні, були реальними. Статистики Китаю їх не вигадали», – резюмує The Economist.