США
Вашингтон підозрює китайських хакерів у викраденні інформації про понад 22 млн громадян США. Результатом двох масштабних хакерських атак на системи урядової Агенції з управління персоналом стало те, що злочинці отримали доступ до конфіденційної інформації стосовно громадян, які пройшли перевірку державних служб безпеки. Йдеться про номери соціального страхування, дані про освіту, досвід роботи, здоров’я, родини, особисті та ділові зв’язки, фінансову інформацію тощо. Також викрали зразки близько 1,1 млн відбитків пальців.
Серед постраждалих – 4,2 млн колишніх та нинішніх федеральних чиновників. Також у базах даних зберігалася інформація про членів їхніх сімей та людей, які претендували на урядові вакансії. Загалом кількість постраждалих оцінюють в 22,1 млн осіб, що становить майже 7% населення країни
Через масштаби інциденту законодавці від Республіканської та Демократичної партій США вимагають відставки керівництва Агенції з управління персоналом. Однак у Білому домі висловили довіру до посадовців.
Читайте також: У Пентагоні підготували нову стратегію боротьби з кібератаками – ЗМІ
В четвер, 9 липня, губернатор штату Південна Кароліна Ніккі Хейлі підписала законопроект, який передбачає зняття прапора Конфедерації з флагштока біля місцевого капітолія.
Дискусії з приводу прапора викликало жорстоке вбивство молодим расистом дев’ятьох парафіян афроамериканської церкви у місті Чарльстон (Південна Кароліна). Противники стяга вважають, що він завжди був символом рабовласництва та расизму, прихильники переконують, що він вшановує пам’ять людей, які боролися у Громадянській війні і уособлює історичну спадщину Півдня.
Відповідно до законопроекту, прапор повинні були зняти о 10 ранку 10 липня і направити його до місцевого історичного музею. Про повну заборону символу наразі не йдеться.
Читайте також: Спецслужби США прослуховували телефони трьох німецьких канцлерів – WikiLeaks
Латинська Америка
5 липня Папа Римський Франциск розпочав восьмиденне турне країнами Латинської Америки зі столиці Еквадору Кіто. Як повідомляється, понтифік не планував відвідин Аргентини, звідки походить, однак турне передбачало відвідини Болівії та Парагваю.Головною темою візиту стала боротьба із бідністю.
«В суспільстві усі повинні мати змогу отримувати вигоди від прогресу в світі», – заявив понтифік під час одного зі своїх виступів.
Також стало відомо, що президент Болівії Ево Моралес під час зустрічі презентував Папі дерев'яне розп'яття у формі серпа і молота, що нагадували комуністичний символ.
Як повідомляється, протистояння між комуністами і католицькою церквою є актуальною темою в Латинській Америці – рідному континенті Папи. Будучи архієпископом Аргентини Франциск намагався стимулювати підтримку бідних, уникаючи класової боротьби.
За поясненням болівійської влади, «комуністичне розп’яття» було змодельоване за дизайном преподобного Луїса Еспіналя, політично активного священика, вбитого болівійськими праворадикалами в 1980 році. Як повідомляється, Папа здійснив молитву на місці вбивства Еспіналя.
Крім того, в прес-службі президента Болівії запевнили, що подарунок є символічним, і серп начебто «символізує селянина, молоток – тесляра, які є скромними працівниками, народом Божим».
Незважаючи на це, прес-секретар Ватикану преподобний Федеріко Ломбарді повідомив, що подарунок болівійського президента не зберігатимуть в храмі.
Німечина
Сайт WikiLeaks оприлюднив інформацію про те, що Агентство національної безпеки США (NSA) впродовж багатьох років прослуховувало телефонні розмови канцлерів Німеччини Гельмута Коля, Герхарда Шредера та Ангели Меркель та їхніх найближчих радників.
Згідно з повідомленням, загалом під стеженням американських спецслужб перебували 125 телефонних номерів німецьких високопосадовців.
Крім того, Агентство національної безпеки США перехопило щонайменше три розмови канцлера Меркель – перемовини стосовно міжнародної фінансової кризи у 2009 році, розмову про Іран із наслідним принцом ОАЕ в 2009 році, і про кризу єврозони з радниками канцлера в 2011 році.
Читайте також: Розвідка США стежила за президентами Франції – WikiLeaks
Греція
В неділю, 5 липня, на референдумі 61,31% греків виступили проти умов кредиторів для виходу країни з боргової кризи. Світові ринки вранці 6 липня відповіли на такі підсумки грецького референдуму падінням акцій, євро, сировини, сировинних валют і покупкою безпечних інструментів, у тому числі долара США, японської ієни і золота.
6 липня грецький прем'єр-міністр Алексіс Ципрас провів телефонну розмову з канцлером Німеччини Ангелою Меркель, під час якої погодився представити кредиторам нову пропозицію щодо порятунку Греції.Згодом грецька делегація на чолі з новим міністром фінансів Евклідом Цакалотосом розлютила єврочиновників у Брюсселі. Зокрема, 7 липня попри обіцянки греки прибули на саміт Єврогрупи без нових пропозицій для кредиторів.
В Брюсселі грецькій владі винесли ультиматум: або угода буде підписана до кінця тижня, або банки Греції залишаться без готівки вже в понеділок, 13 липня.
Пізно увечері в четвер, 9 липня, грецький уряд направив пакет пропозицій. Зокрема, Афіни просять ЄС виділити ще 53,5 млрд євро ($ 59 млрд), щоб мати можливість покрити свої борги до 2018 року. В обмін на заявлену суму влада країни обіцяє підвищити податки та скоротити бюджетні витрати.
Як повідомляється, участь у підготовці пропозиції Афін брала група економістів з Міністерства фінансів Франції. Президент країни Франсуа Олланд назвав грецьку пропозицію «надійною», в той час як соратники канцлера Німеччини Ангели Меркель висловили сумніви щодо того, що уряд Ципраса виконуватиме обіцянки.
В п’ятницю, 10 липня голова Європейської комісії Жан-Клод Юнкер, президент Європейського центрального банку Маріо Драгі, очільниця МВФ Крістін Лагард і лідер Єврогрупи Єрун Діссельблум оголосять перші висновки щодо плану виходу Греції з фінансової кризи. Якщо оцінки єврокредиторів будуть позитивними, на саміті єврозони, запланованому на неділю, 12 липня, рекомендуватимуть розпочати нові переговори з Афінами щодо трирічної програми порятунку та екстреного спонсорування одразу після впровадження необхідних реформ.
Читайте також: Світові ЗМІ про референдум Ципраса: Греки обрали шлях гірких жертв і безнадії
Боснія
У Боснії відбулися пам’ятні заходи із вшанування 8 тисяч жертв різанини у Сребрениці через 20 років після трагедії. В пам’ятній ході взяли участь люди, яким вдалося вижити під час розправи, та тисячі небайдужих. Також стало відомо, що у суботу, 11 липня, будуть поховані рештки ще 136 жертв злочину, які нещодавно вдалося виявити і ідентифікувати.
Через заяви Росії Радбез ООН відклав голосування щодо резолюції, яка називає різанину в Сребрениці під час Боснійської війни 1995 року «злочином геноциду». Як повідомлялося, раніше Сербія, яка має тісні зв’язки з РФ, закликала Москву не підтримувати резолюцію.
Сирія
За даними ООН, кількість сирійських біженців, що проживають у сусідніх країнах, зросла до 4 мільйонів. Як повідомляється, лише за 10 місяців їх чисельність зросла на 1 мільйон.
Ємен
Авіаудари Саудівської Аравії по цивільних районах Ємену призвели до загибелі сотень мирних мешканців. Як повідомляється, визнана міжнародною спільнотою влада країни на чолі з президентом Абдуллою Раббу Мансуром Хаді, що живе у вигнанні в Ер-Ріяді, запропонувала перемир'я.
Читайте також: Саудівська Аравія продовжує авіаудари по Ємену, попри заяви про припинення операції
Іран
Перемовини щодо ядерної угоди Тегерану за участі Ірану, США, Великої Британії, Франції, Німеччини, Китаю та РФ, які 26 червня розпочалися у Відні, тривали впродовж усього тижня.
Згодом стало відомо, що 9 липня американська сторона погрожувала припинити дискусії, якщо Іран не погодиться з деякими ключовими пунктами угоди. За словами держсекретаря США Джона Керрі, Вашингтон не поспішатиме з угодою, однак чекає прийняття «жорстких рішень» і не планує затягувати перемовини на невизначений термін.
Держсекретар США Джон Керрі
У відповідь іранці звинуватили Сполучені Штати і їхніх європейських союзників у веденні «психологічної війни» і зміні позиції в останню хвилину.
За словами європейських лідерів, текст угоди вже готовий до підписання, однак необхідні важкі рішення від Тегерану.
«Американці хочуть піти з переговорів. Іран готовий продовжити переговори», – прокоментував ситуацію представник іранської сторони, радник верховного лідера Ірану Алі Акбар Велаяті.
Разом з тим він підкреслив, що «угода може бути досягнута, тільки якщо наші пункти поважатимуть».
Міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Заріф, учасник переговорів у Відні
За останніми даними, перемовини щодо ядерної угоди Тегерану за участі Ірану, США, Великої Британії, Франції, Німеччини, Китаю та РФ триватимуть впродовж вихідних – 11 та 12 липня.
Читайте також: Підписання ядерної угоди з Іраном стане великою поразкою Росії – експерти
Нігерія
За останні два тижні в Нігерії внаслідок серії нападів терористів угруповання Боко Харам загинули понад 225 людей.
Разом з тим президент країни Мухаммаду Бухарі через шість тижнів після своєї інавгурації не зміг призначити Кабінет міністрів, попри фінансову кризу.
Читайте також: The Economist: Найбільшими проблемами Нігерії є корупція та тероризм