22 червня новий голова Одеської ОДА Міхеїл Саакашвілі повідомив, що Росія працює над проектом «Бесарабія», який планує реалізувати в Одеській області.
«Мені соромно про це говорити, але про українську Бесарабію до недавнього часу більше думав Владімір Путін, ніж наш власний уряд. Є у них (у РФ – Ред.) проект «Бессарабія»… Вони (Кремль – Ред.) готуються, що там варто щось учинити…», – сказав Саакашвілі.
За його словами, більшість населення регіону досі дивляться російські канали, однак найбільшу загрозу він бачить у вражаючій бідності людей.
«Головне, про що я хвилююся – це не прямий наступ Росії на цьому етапі… Там жахлива бідність, там найгірші дороги не тільки в Україні, але й у Європі. Це не просто дорога, це стратегічна дорога з України до Румунії, тобто – до Євросоюзу», – зазначив очільник Одещини.
За його словами, наразі деякі жителі Бессарабії дійсно бачать Україну тільки в поганому світлі.
«Єдине, в чому вони бачать Україну – це жадібні чиновники… це жахливі дороги, які давно ніхто не ремонтував… це прокурор Одеської області, який блокує переправу через Дунай, яка для них виступає джерелом доходу, це суддя Ізмаїльського району, яка заборонила селянам брати урожай…», – додав він.
Раніше різні експерти як з України, так із інших держав опублікували можливі сценарії продовження агресії РФ в Україні, які передбачають як пряме військове вторгнення, так і політичну дестабілізацію України.
Приватна розвідувально-аналітична компанія Stratfor зі США опублікувала три головні сценарії можливого продовження вторгнення військ РФ до України. На думку аналітиків компанії, після провалу політичних прагнень Росії, яка отримала ізольований півострів Крим та дотаційні і зруйновані війної окремі райони Донбасу, її військові позиції у регіоні опинилися під загрозою. Це призводить до ризику масштабнішого вторгнення до України.
Три головних сценарії можна звести до таких цілей:
- створити сухопутний коридор до Криму.
На думку експертів компанії, реалізація такого плану нападу на Україну потребуватиме залучення 24-36 тис. російських військових та триватиме від 6 днів до двох тижнів. Активні бойові дії вестимуть близько 4,2 тис. солдатів, інші розглядаються як резерв. Якщо ж НАТО вирішить прийти на підтримку України, то російські сили потребуватимуть розширення до 40-55 тис. багнетів (водночас, у Stratfor не уточнили, у чому полягатиме допомога від НАТО Україні).
- окупувати все морське узбережжя України аж до невизнаного Придністров’я.
У разі такого нападу Росії слід готуватися до 23-28 днів активних бойових дій та залучення до наступальних операцій 40-60 тис. військових (сили резерву складуть 80-120 тис.). Також у Stratfor передбачають, що з огляду на кількість населення прибережних територій України (близько 6 млн), від 13 до 120 тис. військових РФ варто залучити тільки для протидії партизанським загонам.
- захопити лівобережну частину України по усій довжині Дніпра.
Експерти назвали останній сценарій найлогічнішим для Росії, оскільки на такому природному рубежі як Дніпро набагато легше побудувати оборону захоплених територій.
Водночас, ця операція вимагатиме участі 91-135 тис. військ і просування на 402 км углиб території щодня. Тоді окупація відбудеться за 11-14 днів. Окрім того, зважаючи на кількість населення у регіоні (13 млн осіб) Росії варто готувати від 28 до 260 тисяч резерву для боротьби з партизанами та диверсантами в окупованих районах. .
«Росія має загалом близько 280 тис. сухопутних військ… великий заколот може загрожувати здатності РФ займати окуповані території, навіть якщо вона розгорне всі свої сухопутні війська на території України», – доходять висновку у Stratfor щодо такого сценарію.
Багаторічний голова РНБО України за часів президента Леоніда Кучми, а нині радник Петра Порошенка та очільник інституту стратегічних досліджень (НІСД) Володимир Горбулін оприлюднив власні прогнози подальшого розгортання конфлікту між Росією та Україною.
Горбулін вмокремлює п’ять базових сценаріїв, з яких три «радикальних» та два «компромісних».
Серед першої категорії він виділяє такі:
- «тотальна» війна України та РФ.
Цей сценарій передбачає повномасштабне вторгнення до України військ РФ. За словами Горбуліна, Україна має вагомі шанси на перемогу за такого розвитку подій, оскільки сама Росія не готова до наслідків такого кроку: спротиву народу, поглиблення ізоляції, допомоги Україні від країн Заходу. «Крім того, свою деморалізубючу і демотивуючу роль зіграють бойові дії на території самої Росії, які неминуче виникнуть в умовах тотальної війни», – додає експерт.
- остаточна відмова України від окупованих території Донбасу та Криму.
Такий сценарій принесе Україні значний удар по престижу. Також він веде до зростання транскордонної злочинності та корупції. Стосунки з Росією необхідно буде звести до мінімуму, а також, на думку Горбуліна, домогтися повної ізоляції окупованих територій буде важко через остаточну відмову від багатосторонніх зобов’язань у контексті Мінських угод
- мир на умовах Кремля.
Такий сценарій є найвигіднішим для Росії, оскільки передбачає перехід усієї території України до орбіти Кремля та відмову Києва від незалежної зовнішньої політики. На думку експерта, такий шлях залучить Україну до нового та заздалегідь програшного протистояння з державами євроатлантичного регіону. «Цей сценарій – історично самогубчий і політично безглуздий. Повноцінна російська імперія ніколи не сформується, а весь час буде «ставати на ноги» або «вставати з колін». Подібні зусилля будуть супроводжуватися мільйонними жертвами і втратами історично безпрецедентних обсягів ресурсів – війнами, голодом, репресіями», – зазначив Горбулін.
«Компромісними» сценаріями вирішення конфлікту є такі:
- «заморожування».
Конфлікт на Донбасі призупинять за зразком Придністров’я, Абхазії та Південної Осетії. За словами Горбуліна, такий вихід є другим за пріорітетністю для РФ (після миру на її умовах). «ДНР» та «ЛНР» залишаться у складі України, але отримають нові владні повноваження, які здійснюватимуть конрольовані Москвою маріонетки. У таком сценарії зацікавлені також країни Заходу, які зможуть переключитися на проблеми всередині ЄС. Такий сценарій передбачає швидке завершення бойових дій на Донбасі, проте Україна перетвориться на «нестабільну державу перманентної кризи», а через десятки років «повернеться до того, з чого починала».
- «ні війни, ні миру».
Передбачає продовження обмеженої та стримуючої війни проти Росії та колаборантів на Донбасі з метою нанести їм якомога більше «демотиваційних утрат».
«Втілення цього сценарію потребує політичних умінь і моральної витримки, збройних сил швидкого реагування та спеціального призначення, гнучкої та креативної дипломатії, витонченої та «уїдливої» пропаганди. Такий сценарій робить можливим досягнення максимального результату з найменшими жертвами і втратами, хоча і вимагає багато часу, уміння і терпіння для свого втілення», – передбачає Горбулін.
Напередодні фахівці групи «Миротворець» опублікували для вільного доступу документи під назвою «Рішення про застосування угруповання військ «Північ» у спеціальній операції» з нападу на Україну. За словами нардепа та екс-радника міністра внутрішніх справ України Антона Геращенка, план потрапив до українських фахівців завдяки роботі «каналів у Генштабі РФ».
«Подробиці цієї операції поки розголошенню не підлягають, тому що цей канал отримання секретних документів з надр Генштабу Росії продовжує діяти і оприлюднення методів його роботи може призвести до втрати каналу інформації та загибелі людей», – наголосив Геращенко.
У документах перераховані координати розташування українські військ та головні зони нападу військ РФ з назвами населених пунктів , які потрібно зайніти під час просування (план стосується окупації північної частини лівобережжя України).
У плані йдеться, що під час окупації російські війська застосують до 46 батальйонів чисельністю до 36 тис. осіб, а сам наступ триватиме 15 діб.
Варто зазначити, що станом на сьогодні документи видалили з сайту «Миротворець».