Арешт майна РФ у світі: Від пропагандистського телеканалу до «гаманця» Путіна

19 Червня 2015, 18:05

Бельгія

17 червня усі російські установи в Бельгії, за винятком захищених дипломатичним імунітетом, отримали повідомлення про арешт їхнього майна.

До списку потрапили практично всі "дочки" російських банків, зареєстровані в Бельгії, а також архієпископства Брюссельського і Бельгійської РПЦ, в тому числі представництва недержавних організацій та ЗМІ. Крім цього, постанову про арешт російського майна та рахунків отримали інші організації, які мають майнові стосунки з РФ, зокрема «Євроконтроль», який регулює повітряний рух над Європою.

Спочатку повідомили, що таке рішення ухвалили з посиланням на рішення ЄСПЛ, згідно з яким Росія повинна виплатити колишнім акціонерам нафтової компанії «ЮКОС» €1,86 млрд.

Згодом у ЄСПЛ спростували таку інформацію, пояснивши це тим, що рішення ЄСПЛ у справі ЮКОСа досі обговорюється в Комітеті міністрів Ради Європи всіма державами-членами, включаючи Росію, і це обговорення не закрите.

Пізніше стало відомо, що арешт відбувся після рішення Гаазького арбітражу за позовом ЮКОСа на зазначену вище суму. Це тільки один із позовів, а загальна сума російського боргу за виплатами за вердиктом Гаазького арбітражу становить близько $50 млрд.

Наступного дня МЗС РФ заявило протест послу Бельгії Алексу Ван Меувену у зв’язку з арештом російських активів, назвавши дії бельгійських правоохоронців «відверто недружнім актом» та «грубим порушенням норм міжнародного права». Російська сторона пригрозила арештом майна королівства Бельгія, яке розташоване на території РФ, у тому числі майна посольства Бельгії в Москві та його юридичних осіб.

19 червня західні ЗМІ уточнили, що Бельгія заморозила рахунки російського посольства.


Франція

17 червня Франція наклала арешт на рахунки російських компаній у французькій «дочці» банку ВТБ.

Під арештом спочатку опинилися і рахунки російських дипломатичних місій. Пізніше дипломатичні рахунки були розблоковані. Суми обчислюються десятками тисяч євро.

Глава ВТБ заявив, що проблему наразі вирішують з юристами.

18 червня стало відомо, що французькі судові пристави заарештували за позовом ЮКОСа майно телеканалу Russia Today й агентства ТАСС.

Глава Group Menatep Limited Тім Осборн підтвердив факт арешту в Парижі будівлі російського пропагандистського телеканалу, анонсувавши також арешт коштів (якщо буде встановлено, що телеканал приносив виручку Росії). Осборн, однак, запевнив, що арешт не зачепить зарплат працівників, оскільки вони не є власністю держави.


Австрія

Увечері 18 червня арешти російських активів стали проходити в Австрії. Про це повідомив посол в Москві Еміль Брікс, не уточнивши, про яке саме майно йдеться.


Італія

5 травня стало відомо, що фінансова поліція Італії наклала арешт на рахунки та нерухомість російського мільярдера Аркадія Ротенберга, якого в ЄС вважають «гаманцем» президента РФ Владіміра Путіна.

Італія арештувала шість об’єктів власності Ротенберга на Сардинії, в Лацио та Римі.

Адвокати поплічника Путіна подали на фінансову гвардію та міністерство фінансів Італії до суду. Досудовий розгляд справи триває, Україна залучена в судовому процесі як третя сторона.

Як відомо, ще в березні минулого року Аркадій Ротенберг потрапив під санкції США як бізнесмени «близького кола президента Путіна».