Активність США та ЄС на Близькому Сході зумовлена виключно питаннями їхньої власної безпеки – The Economist

18 Червня 2015, 17:08

Попри авіаудари, завдані Сполученими Штатами задля ліквідації лідерів джихадистів у Лівії, адміністрація президента Сполучених Штатів Барака Обами намагається обмежити свою участь на Близькому Сході. Про це пише авторитетне британське видання The Economist.

У статті зазначають, що через чотири роки після того, як авіаудари США допомогли лівійським повстанцям скинути режим диктатора Моамара Каддафі, стало відомо про те, що американським військовим у Лівії вдалося ліквідувати Мохтара Бельмохтара – лідера джихадистів, пов’язаного з Аль-Каїдою.

«На тих, хто сподівається на відновлення військової участі Америки в Лівії після чотирирічного споглядання зі сторони, вочевидь, чекає розчарування. Адміністрація Обами хоче обмежити свою участь на Близькому Сході», – наголошує The Economist.

На думку видання, активність Сполучених Штатів обмежиться антитерористичними операціями. Так, у 2013 і 2014 роках, наприклад, Америка направила командос до Лівії, щоб захопити бойовиків, які атакували американські дипломатичні місії в Бенгазі і Танзанії.

The Economist наголошує, що будь-яка активність європейських сил на Близькому Сході мотивована питаннями власної безпеки.

«Лівія залишається розділеною між двома об’єднаннями племен і ополченців, кожне з яких має власний парламент і закордонних спонсорів», – зазначають у статті, додавши, що західна частина країни значною мірою опирається на Туреччину, Катар та Ісламські групи. Разом з тим на сході військову підтримку отримують від Єгипту та Об'єднаних Арабських Еміратів – запеклих противників ісламістів.

Автори публікації стверджують, що в дипломатичних колах обговорюють можливість об’єднання країни. Зокрема, парламент на сході країни може стати нижньою, а на заході – верхньою палатою нового законодавчого органу об’єднаної Лівії.

«Авіаудари Америки ускладнюють ситуацію. Вони ослаблять джихадистів чи об’єднають їх для  атак проти Заходу? В значній мірі племінному суспільстві за чотири роки боїв виникли тисячі  приводів для вендетти. Місцеві угруповання не готові легко поступитися своїми здобутками», – резюмує the Economist.

Читайте також: Уряд США пропонує $20 млн винагороди за чотирьох лідерів ІДІЛу