Американське інтернет-видання The Daily Beast пише, що не всі бійці українських націоналістичних формувань підтримують фашизм і носять відповідну символіку, однак «роблять достатньо, щоб викликати занепокоєння».
«Азов» є добровольчим формуванням Нацгвардії України, який виявився вкрай ефективним в боях. Він підпорядковується безпосередньо Міністерству внутрішніх справ і тісно співпрацює з українською спецслужбою, СБУ, переджаючи затриманих та розвіддані», – йдеться в публікації.
У статті зазначають, що бійці «Азову» носять пов’язки зі свастикою на жовтому тлі, однак керівництво батальйону стверджує, що насправді це логотип, на якому літери N та I означають «національна ідентичність».
The Daily Beast наголошує, що дискусії довкола ідеології членів батальйону створюють незручності для українського уряду. Крім того, ситуацією встигла скористатися російська пропаганда.
«Безперервна, шкідлива і часом, здається, абсурдна російська пропаганда розпочала свою риторику: уряд США свідомо навчає і озброює українські неонацистські ультранаціоналістичні воєнізовані угруповання в нестабільної країни з неясним майбутнім. На це витрачається $19 млн, отриманих від американських платників податків», – зазначають у статті.
Разом з тим видання стверджує, що політологам необхідні будуть роки, щоб зрозуміти всі відтінки екстремізму по обох боках лінії фронту в Україні.
«Найбільш тривожним є те, куди підуть та що будуть робити навчені Сполученими Штатами воїни, коли війна закінчиться і на східному фронті запанує спокій», – резюмує The Daily Beast.
Канадське видання Ottawa Citizen повідомляє, що законодавці у США підтримали закон, який забороняє американським військовим проводити навчання неонацистських формувань в Україні.
«Цей крок піднімає питання, що Канада повинна переконатися, що не допомагає екстремістським групам», – йдеться в статті.
За даними видання, ще у квітні канадський міністр оборони Джейсон Кенні визнав, що у його відомстві обговорювали, як уникнути підготовки екстремістів під час місії до України.
«Він (Кенні – Ред.) сказав, що канадські військові не будуть готувати воєнізовані угруповання і лише інструктуватимуть військових Національної гвардії та Збройних сил України», – наголошують у публікації, додавши, що сам «Азов», однак, тепер є частиною Нацгвардії.
Разом з тим видання цитує заяву прес-секретаря Міністерства оборони Канади Ешлі Лемайр, яка 16 червня заявила, що відповідальність за підбір бійців, яких навчатимуть канадські інструктори, несе українська сторона, і що першу групу складатимуть представники ЗСУ, підпорядкованих Міноборони (України – Ред.).
«Нас запевнили, що ця група не буде включати в себе членів «Азову», оскільки цей батальйон не інтегрований в структуру Міністерства оборони України», – передає Ottawa Citizen заяву Лемайр.
Люксембурзьке видання Luxemburger Wort пише про те, що посольство України, місія України в ООН та почесний консул України організували в Люксембурзі фотовиставку, спрямовану на те, щоб показати українську реальність під час боротьби з проросійськими сепаратистами.
Разом з тим деяких представників громадськості обурило зображення бійця батальйону «Азов» через символіку на його формі.
У статті наголошують, що одним із символів «Азову» є так званий «вовчий гак» (нім. – Wolfsangel) – рунічний символ, використовуваний загонами СС під час Другої світової війни, і який наразі є забороненим в Німеччині.
16 червня видання Tageblatt повідомила, що фото бійця «Азову» виключили з виставки, а міська влада поклала відповідальність за інцидент на організаторів виставки.
«Батальйон «Азов» отримує фінансування від приватних джерел і пропагує правоекстремістську ідеологію. Праві екстремісти з інших європейських країн приєдналися до нього. Конгрес США нещодавно заблокував можливість Сполучених Штатів надавати військову підготовку батальйону «Азов», – написав Tageblatt.
Видання Bloomberg пише про те, що комбат «Азова» Андрій Білецький свого часу створив організацію «Патріот України».
«Ідеологією групи був «соціальний націоналізм» – як історик, Білецький знав, що цей термін не обдурить нікого. Основною ціллю для Білецького і об’єктом агресії його організації були іммігранти в Харкові та Києві, які є відносно космополітичними містами. У 2007 році Білецький виступав проти рішення уряду ввести штрафи за расистські висловлювання», – йдеться у статті.
Автор публікації наголошує, що члени організації займалися військовою підготовкою задовго до початку війни в Україні.
«Такий багаж навряд чи буде корисним для країни, яка прагне стати частиною західного світу. Колись офіційний Київ повинен буде дистанціюватися від своїх крайніх правих «героїв» і, можливо, навіть боротися з ними», – резюмує видання.
Читайте також: Страшилка «неонацизму». В чому загадка українських правих радикалів