Підрив катера у Маріуполі та ситуація у зоні АТО
Протягом ночі на суботу 6 червня бойовики найактивніше відкривали вогонь на Донецькому напрямку. Водночас затишшя не сталося також у інших точках зони АТО. На Луганщині відбулися бої у Кримському, а також обстріляли КПП у Родині та місто Щастя.
За добу з п’ятниці на суботу один військовий загинув, а 10 поранені.
Вночі з суботи на неділю терористи 30 разів відкривали вогонь. Водночас, друга половина суботи, ніч та ранок неділі минули без жертв серед військових.
Протягом неділі бойовики також обстріляли Щастя, Мар'їнку, Широкине та Гранітне. Також 7 червня в районі Щастя бойовики обстріляли спостерігачів спеціальної моніторингової місії ОБСЄ та Спільного центру з контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін.
Окрім того, у неділю стало відомо, що біля узбережжя Маріуполя вибухнув катер, який належить береговій охороні Державної прикордонної служби України. Згідно з повідомленням, вибух стався на українському прикордонному катері в 4 кілометрах від берега. На пошуки постраждалих вирушили два прикордонних катери, два буксирувальники маріупольського порту та три катери аварійно-водолазної служби.
Спочатку повідомили, що на борту катера перебувало сім осіб. Поранення отримали двоє з них, один зник без вісти. Увечері стало відомо, що у реанімації один із поранених помер.
Згодом у ДПСУ уточнили, що на борту були вісім людей: з них чотири військових Держприкордонслужби, три військових ЗС України та один цивільний. Підтвердили, що наразі врятовано шістьох, ще один загинув у лікарні, а пораненого військового станом на 8 червня досі шукають.
Постраждалих авіарейсом переправили до шпиталю Одеси.
У неділю ввечері у штабі АТО повідомили, що причиною вибуху міг стати саморобний вибуховий пристрій, який віднесло вітром з окупованих території. Водночас, слідчі дії тривають.
Візити Абе та Гарпера до Києва
6 червня напередодні візиту до Німеччини на зустріч лідерів країн G7 Україну відвідали прем’єр-міністри Японії Сіндзо Абе та Канади Стівен Гарпер.
Серед підсумків візитів Канада та Україна домовилися про виділення Україні $5 млн для тренування нової української патрульної поліції. З Японією офіційно підписали документи про надання Україні $1,5 млрд кредитних гарантій, а також про вкладання 18 млрд грн у реконструкцію станції аерації у Бортничах під Києвом.
Також прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявив, що переговори про Зону вільної торгівлі з Канадою можуть завершитися за три місяці. Серед іншого, Канада та Японія можуть погодитися на лібералізацію візового режиму з Україною.
Візит Абе до Києва став першим в історії двосторонніх відносин візитом першого обличчя влади Японії до України.
Марш ЛГБТ
6 червня на Оболоні у Києві відбуваються сутички між опонентами акції ЛГБТ, відомої як «Марш рівності», та міліціонерами, які приїхали охороняти акцію. Згодом стало відомо, що під час сутичок у столиці постраждали дев’ять правоохоронців, один у тяжкому стані. Повідомлялося, що у важкопораненого правоохоронця перебита ножем артерія на шиї. За іншою інформацією, його травмувала петарда з осколками, яка вибухнула поблизу. Станом на 7 червня міліціонер залишався у реанімації. Протягом суботи затримали 30 осіб, підозрюваних у нападах на правоохоронців. У них вилучили ножі, дубини, димові шашки та саморобні вибухові пакети. Розпочато кримінальне провадження за ч. 4 ст. 296 (Хуліганство) Кримінального кодексу.
Сам «Марш рівності», влаштований спільнотою ЛГБТ, тривав близько півгодини. За інформацією активістів, після маршу побили також кількох учасників акції, проте у МВС це офіційно не підтвердили.
Відставка Тальявіні
Хайді Тальявіні склала повноваження спеціального представника ОБСЄ з урегулювання ситуації в Україні. 6 червня про це повідомили з посиланням на джереда у департаменті закордонних справ Швейцарії, яка делегувала Тальявіні на посаду. Хгодом інформацію підтвердили офіційно. Наразі сама спецпредставник ОБСЄ не коментувала відставку. Вона ще може взяти участь у запланованих зустрічах Тристоронньої контактної групи 16 та 23 червня. Водночас у ЗМІ повідомляють, що крок Тальявіні викликаний тим, що процес виконання Мінських угод заходить у глухий кут.
Читайте також: Від контактної групи до контактних підгруп: результати мирних перемовин за участі ОБСЄ.
Звільнення Романа Марченка
Увечері у неділю стало відомом, що з полону звільнили бійця 28 бригади Романа Марченка, якого захопили бойовики під час атаки на Мар’їнку 3 червня.
За інформацією штабу АТО, Марченка катували і змусили дати прес-конференцію, на якій він повторював тези російської пропаганди, щоб виправдати розгром терористичних сил під цим населеним пунктом.
Читайте також: Бій за Мар’їнку 3 червня: Хроніка перемоги.