Багаторічний президент ФІФА Зелп Блаттер нехтує статутом організації так само, як президент РФ Владімір Путін російською конституцією. Про це у своєму матеріалі для «Українського тижня» пише старший експерт і віце-президент Інситуту центральноєвропейської політики (СЕРА) Едвард Лукас.
Він наголошує, що вже багато років ФІФА не допускає проведення ретельної перевірки власної діяльності та усунення її недоліків.
«Навіть зараз асоціація ніяк не співпрацює з американськими і швейцарськими експертами, що розслідують справи стосовно хабарництва, ґрунтуючись на абсолютно очевидних порушеннях. Блаттер нехтує статутом ФІФА так само, як Путін російською конституцією», – заявляє Лукас.
«Як можуть країни-учасниці організації очистити свій футбол від корупції (адже практика договірних матчів стає дедалі небезпечнішою і серйознішою проблемою), якщо вони ігнорують порушення правил у її ж таки керівництві?», – пише він.
Лукас бачить вирішенням проблеми лише бойкот.
«ФІФА зміниться тоді, коли спонсори розірвуть контракти, банки закриють рахунки, а європейські країни і клуби – досі найважливіші гравці у світовому футболі – відмовляться від змагань», – вважає він і наводить ще одну підставу бойкотувати чемпіонат 2018 року: гучні спортивні події відіграють ключову роль у путінській моделі управління державою.
«Так само, як римські імператори, що використовували «хліб і видовища» для приховування своїх помилок, Кремль сподівається, що мундіаль відволіче увагу місцевої та міжнародної спільнот від недолугості російської влади (скажімо, від корупції, економічного занепаду)», – пише Лукас.
На його думку, сама лише війна в Україні мала б стати вагомим аргументом для бойкотування турніру.
«Окрім того, проблема Заходу в тому, що йому бракує колективної волі: як проти корупції в спорті, так і в питаннях геополітичної кризи. Ми достатньо сильні, щоб дати собі раду і з Блаттером, і з Путіним, нам лише треба бути готовими прийняти болісні наслідки й ризики. Ми знаємо, що не так і що треба зробити. Але не хочемо. Простіше жити як усі, спокійним життям», – пояснює він.
«Ось уже Америка, для якої футбол не більше ніж розвага, узялася розслідувати діяльність ФІФА. Європі, яка запізно звернула свої погляди на гротескну імперію Блаттера (й Путіна), має бути соромно», – резюмує Лукас.
Повний текст матеріалу «За ширмою хліба і видовищ» читайте у черговому номері журналу «Український тиждень».