Усі представлені Росією в якості доказів у справі про катастрофу рейсу МН-17 супутникові знімки можуть бути підробленими, обробленими за допомогою Photoshop і зі зміненими датами. Про це свідчать результати журналістського розслідування, проведеного експертами британського ресурсу Bellingcat investigative journalism group.
«Аналіз проведений командою дослідників Bellingcat, ясно і однозначно показує, що дати супутникових знімків були сфальсифіковані, а самі фотографії були змінені за допомогою Adobe Photoshop CS5», – йдеться у їх звіті.
Експерти упевнені, що фотографії з українськими «Буками», представлені Міноборони Росії на прес-конференції 21 липня 2014 року, піддавалися редагуванню і зняті майже на місяць раніше, ніж було заявлено.
Як вказано у документі, розслідування дійшло висновку, що знімки, датовані російськими військовими 14 і 17 липня, зроблені майже на місяць раніше. Щоб приховати цей факт, на перший знімок було додано хмару.
Bellingcat відзначає: з високою вірогідністю можна стверджувати, що значна частина змісту кожного зображення піддалася цифровому редагуванню за допомогою графічного редактора Adobe Photoshop CS5.
«Вірогідність того, що міністерство оборони РФ випадково невірно датувало опубліковані фотографії, можна виключити», – стверджують експерти, нагадавши, що знімок, нібито зроблений 17 липня, був знову опублікований на сайті російського військового відомства 1 серпня 2014 року у високій якості.
«Порівняння змісту Фото 4 з історичними супутниковими знімками Google Earth переконливо демонструє, що Фото 4 було знято в проміжку часу з 1 червня 2014 до 18 червня 2014», тобто фактично за місяць до трагедії.
Друге фото, яке викликало сумнів, очевидно, було зроблено до 15 липня того року. «Вірогідність того, що міністерство оборони РФ випадково невірно датувало опубліковані фотографії, можна виключити», – роблять висновок експерти.
Предметом аналізу команди дослідників Bellingcat стали два з шести супутникових знімків, опублікованих Міністерством Оборони (МО) РФ на міжнародній прес-конференції після збиття Боїнга Малазійських авіаліній MH-17 17 липня 2014 р., а пізніше розміщених на сайті відомства.
Згадується у звіті і українське новинне агентство «Укрінформ», яке 30 липня 2014 року опублікувало аналіз супутникових знімків, проведений Службою Безпеки України.
СБУ зробила висновок вже тоді, що супутникові знімки, опубліковані МО РФ 21 липня 2014 року, підроблені.
Нагадаємо, боїнг-777 компанії Malaysia Airlines, що летів з Амстердама у Куала-Лумпур, був збитий бойовиками на сході України 17 липня 2014 року. На борту перебувало 298 осіб, з них 196 громадяни Нідерландів. В авіакатастрофі не вижив ніхто.
Як відомо, у січні організація журналістських розслідувань CORRECT! V оприлюднила результати власного розслідування, в якому повідомлялося, що літак "Малайзійських авіаліній" збили з російської установки "Бук", яку могли привезти з міста Курськ (РФ).
2 травня літак із останніми тілами жертв катастрофи приземлився в Нідерландах.
Також зазначимо, міністр безпеки та юстиції Нідерландів Герард Адріан ван дер Стюр під час візиту до Харкова повідомив, що відгукнулися кілька можливих свідків авіакатастрофи.