МВФ невигідно підштовхувати Україну до дефолту – експерт

26 Травня 2015, 17:45

Верховна Рада надала уряду право на введення мораторію на виплату боргів перед приватними іноземними кредиторами. Переговори про реструктуризацію боргу, за словами міністра фінансів Наталії Яресько, складніші, ніж очікувалося.

Тиждень.ua поспілкувався з експертами-економістами про шанси проведення реструктуризації та її можливі наслідки для України.

Дмитро Боярчук, виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна», вважає, що Україна не є незалежною в питанні оголошення дефолту, вона не має на це коштів, таке рішення залежить від МВФ.

«Україна намагається зробити максимум можливих кроків, для того щоб зменшити боргове навантаження. Якою буде реакція кредиторів, поки що ніхто не знає. Якщо вони наполягатимуть на своєму і скажуть: або платіть, або ми йдемо до суду, і ваша євроінтеграція на цьому закінчиться, то МВФ змушений буде прийняти рішення, що робити з цією ситуацією», – зазначив він.

На його думку, Україні невигідно оголошувати дефолт, МВФ також невигідно Україну до цього підштовхувати, тому він не буде карати Україну за те, що кредитори не захотіли реструктуризувати борги.

Щодо незгоди української сторони з умовами реструктуризації, які висувають кредитори, експерт стверджує, що вона не може впливати на рішення власника коштів.

«Україна не може диктувати власні умови реструктуризації боргів, тому що взяла приватну власність, і тільки власник може вирішувати, пробачати борг чи ні, міжнародне законодавство досить безжалісне з цього приводу. Якщо країна повністю лежить в руїнах і не може віддати борг – це одна справа, але коли мова йде просто про полегшення обслуговування цього боргу – то рівень зовсім інший. Кредитори можуть погодитися отримати свої гроші пізніше з відповідною компенсацією відстоків, але не будуть списувати борг, це їхнє право», – повідомив економіст.

За його словами, якщо реструктуризація все-таки відбудеться, то це позитивно вплине на інвестиційний клімат в Україні, оскільки скоротяться бюджетні витрати на обслуговування боргів, зменшаться самі борги, зростуть валютні резерви, не буде сумнівів щодо подальшої співпраці з МВФ.

Натомість, Олег Устенко, керівник Центру світової економіки НАН України, стверджує, що  реструктуризація – це теж дефолт, але технічний, тому одна з його форм чекає Україну в будь-якому разі.

«Інша справа, що технічний дефолт не є таким небезпечним, порівняно зі звичайним», – зазначив він.

Устенко вважає, що шанси на проведення реструктуризації дуже високі, понад 50%.

«Питання тільки в тому, яким способом буде вирішуватися ця проблема, наскільки жорсткою чи м’якою буде реструктуризація. Але те, що вона відбудеться – дуже ймовірно», – вважає експерт.

На його думку, за умов проведення реструктуризації Україна може отримати обмеження доступу до зовнішнього ринку запозичення капіталу, доведеться скорочувати дефіцит держбюджету та намагатися врізати затрати.