Ватажки так званих "ДНР-ЛНР" час від часу роблять заяви, що суперечать одна одній, а відтак не можуть конкретно сформулювати умови, на яких ці "новоутворення" згодні існувати у складі України або окремо від неї. Тиждень.ua відстежив, як змінювалася риторика сепаратистських ватажків щодо статусу самопроголошених "республік" протягом року.
Наприкінці травня минулого року, коли проект «Новоросія» тільки починався, один із лідерів так званої «ДНР» Денис Пушилін заявляв, що «якщо в період початку протистояння розглядалося питання про федералізацію, то зараз мало у кого повернеться язик говорити про те, що Донецька Народна Республіка може бути у складі України, на будь-яких правах. Це вже неприйнятно для народу».
«Головний сепаратист» вважав, що федералізація – це пастка для «молодої республіки».
«Нас уже не цікавить питання федералізації в складі України. Тут йде величезна геополітична пастка … При підписанні економічної частини угоди з ЄС у нас все економічні зв'язки втрачають сенс з країнами Митного союзу. Ось в яку пастку ми могли б потрапити, але тепер ми цього навмисно не допустимо», – сказав він.
Із початком мінських переговорів Пушилін почав заявляти, що українська сторона не узгодила з «ДНР» зміни до Конституції та регулярно звинувачував Київ у зриві домовленостей, хоч до цього начебто відмовився від ідеї існування в складі України.
Перед травневою зустріччю контактної групи Пушилін знову заявив про можливість входження «ДНР-ЛНР» до політичного простору України.
«Нами спрямовані до Конституційної комісії України на ім'я Володимира Гройсмана та в Мінську Контактну групу на адресу представника ОБСЄ Хайді Тальявіні, а також представнику України Леоніду Кучмі і тимчасовому координатору групи з політичних питань П'єру Морелю пропозиції по зміни Конституції України відповідно до пункту 11 Комплексу заходів з виконання Мінських угод від 12 лютого 2015 року. Ними передбачається включення в Конституцію України додаткового розділу, що закріплює особливий правовий статус окремих районів Донбасу», – заявив Пушилін.
Терористи висунули низку умов: створення місцевої міліції, що буде підконтрольна місцевій владі, офіційний статус російської мови, зміни в судовій системі, прокуратурі, місцевому самоврядуванні та територіально-адміністративному устрої України. Також вони не виключали можливість укладення угод між Україною та окупованим Донбасом.
Ще один лідер терористів, Олег Царьов, нещодавно заявив, що «проект Новоросія закривається». Сепаратистські та російські канали одразу змінили риторику й почали знову називати «республіки»«самопроголошеними».
Згодом Царьов дав інтерв’ю, в якому заявив протилежне: «Новоросію неможливо закрити. Я мав на увазі, що закривається парламент Новоросії, так як створення об'єднаних республік і його, парламенту, робота не передбачена мінськими угодами ».
Ватажок сепаратистів Олександр Захарченко також днями дав інтерв’ю, де знову заявив про «незалежність».
«Донецька Народна Республіка буде вибудовувати відносини з владою України як незалежна держава. Завдання наше як уряду: у жодному разі не побудувати відносини з Києвом, ніби ми є частиною України. Ми не автономія, не суб'єкт федерації. Ми незалежна держава. Між Україною і ДНР можуть бути партнерські економічні зв'язки. Для цього потрібно, щоб Київ поважав нашу незалежність і пішов з наших земель », – сказав Захарченко.
Читайте також: Кінець «Новоросії»: безробітний Царьов та зміна риторики Кремля