За час війни на Донбасі до РФ вивезли устаткування щонайменше п’яти українських підприємств

21 Травня 2015, 18:34

Росія краде заводи з Донбасу

У серпні 2014 року у російських ЗМІ повідомили про вивезення до Росії Луганського машинобудівельного заводу (ЛМЗ). Згідно з повідомленням до Чувашиї перевезли «23 працівника та станки». Окрім того, вивезення українського майна прикривали офіційні органи РФ, адже за словами директора підприємства «половина станків застрягла на митному складі у російському Донецьку.

На початку вересня 2014 року повідомили, що зі Сніжнянського машинобудівного заводу (СМЗ) у  Сніжному до Росії вивезли унікальні штампи-лекала, які визначають точність виробництва лопаток для авіатурбін. Лопатки для турбін використовують під час виробництва вертольотів.

За інформацією працівників, сам завод в окупації працював у три зміни, а їм платили зарплату готівкою. Готову продукцію також вивозять до Росії, у Санкт-Петербург.

У жовтні 2014 року стало відомо про викрадення до Росії ще одного підприємства – Луганського електромашинобудівного заводу (ЛЕМЗ). Завод перевезли у прикордонний Камєнск-Шахтінскій. Завод виробляє обладнання для залізниці.

За інформацією у ЗМІ, обладнання вивозили російськими КамАЗами з «гуманітарного конвою». Пізніше це фактично підтвердив призначений з Росії «директор» ЛЕМЗ Володимир Чучін.

«Новенькі німецькі «Найлз» (марка устаткування – Ред.) розбирали самі. Відмінні розумні верстати, аналогів, на жаль, немає. Потім вантажили на 20-тонні «КамАЗи», – зазначив Чучін.

У лютому 2015 року повідомили, що до Росії вивозять  ще два підприємства з Луганська.

Йдеться про компанію «Полі-Пак» (виробник ковбасних обгорток та гнучких упаковок), а також Луганський завод трубпровідної арматури «Маршал». Підприємства нібито вирішили відкрити виробництво у Воронежі. Водночас, керівники зводів у ЗМІ стверджували, що про переїзд не йдеться, а мова виключно про відкриття нових майданчиків. Між тим, вони не заперечували, що працюють без завантаження замовленнями.


Луганськтепловоз хоче переїхати на контрольовану Україною територію

Водночас, підконтрольний російському "Трансмашхолдингу" (ТМХ) "Луганськтепловоз" вирішив змінити луганську прописку і перебратися до контрольованого Україною Сєвєродонецька. Відповідне питання внесене до порядку денного позачергових зборів акціонерів ПАТ, запланованих на 15 червня поточного року. Причиною можливого переїзду називають труднощі з веденням господарської діяльності в окупованому Луганську.


Промисловість на окупованих територіях

У жовтні 2014 року координатор ІО та нардеп Дмитро Тимчук повідомив, що бойовики створили дві ремонтні бази для своєї техніки. Зокрема, на потужностях згаданого Сніжнянського машинобудівного заводу та ТОВ "Вуглемаш" у Донецьку.

Окрім того, у січні 2015 року «голова «ЛНР» Ігор Плотницький особисто відвідав лікеро-горілчаний завод «Луга-Нова» у Луганську. Відновлення роботи заводу з розмахом і піснями висвітлювали у сепаратистських ЗМІ.

 

Читайте також: «Експорт республік» Донбасу: алкоголь, сигарети та вугілля.


Підприємства, розташовані в окупації, страждають від відсутності замовлень та грошей

Зокрема, 31 березня цього року працівники Стахановського вагонобудівного заводу вийшли на мітинг за відновлення роботи підприємства. Водночас, окрім звернення до акціонерів заводу щодо відновлення роботи, протестувальники звинувачували у своїх проблемах Київ.

Також відомі факти, що підприємства в окупації розбирають на металобрухт. Зокрема, у Мінекології України занепокоєні можливістю екологічної катастрофи через підвищення рівня підземних вод та потрапляння метану у підвальні приміщення будинків у Горлівці. Катастрофу може спричинити розрізання на брухт металоконструкцій Шахти ім. Лєніна в Горлівці. Йдеться про підйомне і насосне обладнання, силові кабелі тощо.


Зруйновані підприємства Донбасу

Завод «Точмаш» у Донецьку розташовувався у Київському районі Донецька, який найчастіше обстрілювали під час бойових дій. Після обстрілів на заводі неодноразово виникали пожежі, горів механічний цех. Залишки устаткування бойовики вивезли у навідомому напрямку.

Найбільший в Україні виробник аміачних добрив концерн «Стірол» з Горлівки припинив роботу ще у травні 2014 року. Бойовики неодноразово погрожували підірвати завод, якщо українські сили атакуватимуть містою. Під час боїв у липні завод постраждав – зруйновано резервуар для зберігання газоподібних речовин і госпспоруди. У січні завод знову постраждав від обстрілів.

Окрім того, за інформацією Міненерговугілля, Україна скоротила видобуток вугілля у 2014 році на 22% до 65 млн т порівняно з 2013 роком. За словами президента Петра Порошенка, торік промисловість Луганщини скоротилася на 31%, а Донеччини – на 42%.