Наразі іноземні компанії контролюють понад 2,2 млн гектарів сільгоспугідь в Україні. Про це йдеться у статті, оприлюдненій ресурсом truth-out.org.
Автори публікації посилаються на дослідження Оклендського університету, проведеного у 2014 році. Згідно з його результатами, понад 1,6 млн га землі в Україні перебуває під контролем іноземних корпорацій.
«За деякими оцінками,тепер кількість українських сільгоспугідь, контрольованих іноземним компаніями перевищує 2,2 млн га», – пишуть у статті, додавши, що дослідження також виявили «сірі зони» у сфері землеволодіння в Україні, і наразі важко встановити, хто насправді контролює угіддя.
Зокрема, данська компанія «Trigon Agri» має понад 52 тис. га. Компанію заснували в 2006 році, і її найбільшими акціонерами є JPM Chase (Велика Британія, володіє часткою у 9,5%), Swedbank (Швеція, 9,4%), UB Securities (Фінляндія, 7.9%), Euroclear Bank (Бельгія, 6.6%), JP Morgan Clearing Corp (США, 6.2%).
Компанія United Farmers Holding Company, яка належить групі саудівських інвесторів, контролює 33 тис. га українських сільгоспугідь через Continental Farmers Group PLC.
AgroGeneration, яка керує 120 тис. га сільгоспугідь, зареєстрована у Франції, і понад 62% акцій цієї компанії належить SigmaBleyzer – інвестиційній компанії з Техасу, США.
Американський пенсійний фонд NCH Capital контролює 450 тис га. Ця компанія прийшла в Україну у 1993 році і стала одним із найперших західних інвесторів після розпаду СРСР.
«За останні десять років, компанія систематично орендує невеликі ділянки сільськогосподарських земель (від двох цих шести га) по всій Україні, об'єднуючи їх у великі господарства, які наразі працюють в промисловості. За словами генерального партнера NCH Capital Джорджа Рора, договори оренди дозволяють компанії викупити орендовані сільгоспугіддя, як тільки мораторій на продаж землі в Україні буде скасованим», – йдеться у публікації.
Крім того, автори стверджують, що низка компаній, які контролюють значну частину сільськогосподарських угідь в Україні, мають українське керівництво, поєднують внутрішні та іноземні інвестиції, а деякі з них зареєстровані у «податкових гаванях» на зразок Кіпру, Австрії чи Люксембургу. До частини цих підприємств причетні українські олігархи.
Наприклад, Ukrlandfarming управляє 654 тис. га землі. При цьому 95% акцій компанії належать мільярдеру Олегу Бахматюку. Решту 5% він нещодавно продав Cargill.
Юрій Косюк, п'ятий у списку найбагатших людей України, є генеральним директором MHP – однієї з найбільших аграрних підприємств країни, що контролює понад 360 тис. га сільськогосподарських угідь.
«З настанням політичної кризи, деякі з цих в основному українських компаній спустилися на дно. Одним із прикладів є зареєстрована на Кіпрі Mriya Agro Holding, яка контролює майже 300 тис. га. У 2014 році на веб-сайті компанії (який більше не є доступним) вказали, що 80% акцій належать українській родині на прізвище Гута, члени якої займають керівні посади в компанії. Решту 20% розмістили на Франкфуртській фондовій біржі», – пишуть у статті.
Автори публікації наголошують, що влітку 2014 компанія оголосила дефолт за виплатою двох великих єврооблігацій – на 2016 та 2018 роки, однак заручилася підтримкою американської компанії Blackstone Group, розташованої в Україні Dragon Capital та міжнародного аудитора Deloitte. Група міжнародних інвестиційних компаній володіють 50% заборгованості за єврооблігаціями на 2018 рік та 15% – на 2016 рік. Разом з тим майбутнє агрохолдингу залишається під питанням.
Крім того, інша компанія – Sintal Agriculture Public Ltd (зареєстрована на Кіпрі, контролює 150 га землі) 29 січня 2014 припинила торгівлю акціями після початку процедури банкрутства. У 2013 році на сайті компанії (нині він не існує) зазначали, що 36,3% акцій компанії були у вільному обігу.
«Потенціал банкрутства цих корпорацій, і залучення західних інвесторів до сфери кризового регулювання піднімає питання про долю сільськогосподарських земель, які вони займають», – йдеться у статті.
Автори наголошують, що свого часу в Румунії колишні колгоспні землі роздали колгоспникам, запровадивши мораторій на продаж угідь. «Лазівки» в національному законодавстві країни створили можливості для іноземного контролю над землею через процедуру банкрутства.
«Незрозуміло, чи може такий сценарій відбутись в Україні. Тим не менш, урок з Румунії підкреслює необхідність нагляду за угодами щодо земель сільськогосподарського призначення», – резюмували в публікації.
Читайте також: Чорноземи наказано притримати. Кому вигідне продовження мораторію на продаж сільгоспземель?