Частка українців, які не претендуватимуть на субсидії, може виявитися мізерною. Про це в черговому номері "Українського тижня" пише економіст Любомир Шавалюк.
"Переваги системи вичерпуються, а недоліків у неї не бракує. Насамперед ідеться про кількість українців, які можуть претендувати на субсидію. Хоча уряд орієнтується на 3,5–4 млн сімей, а в перспективі на 20 млн громадян, елементарні розрахунки показують, що реальна цифра буде значно більшою. При нових тарифах на енергоносії та комунальні послуги зимова платіжка в абсолютної більшості людей перевищуватиме тисячу гривень, а в багатьох становитиме півтори-дві. Коли зважити, що середньомісячна брутто-зарплата в березні, за даними Держстату, була 3863 грн, з яких люди чистими отримували менш ніж 2,5 тис. грн, то вийде, що оплатити такий рахунок без права на субсидію (тобто щоб сума вклалася приблизно у 15% доходу – рівень, який відповідає саме такому заробіткові і є тим вищий, чим вища зарплата) зможуть лише домогосподарства, у яких четверо й більше людей має середньомісячний дохід. Це практично виняткові випадки", – наголошує експерт.
За його словами, якщо врахувати понад 13,5 млн пенсіонерів, які одержують у середньому близько 1,5 тис. грн, то частка тих, хто не може претендувати на субсидію, взагалі стане мізерною.
"У підсумку виходить, що в теперішніх умовах на неї сподіватиметься близько 75–85% українців – абсолютна більшість тих, чиїм основним засобом для існування є зарплати або пенсії. Це означає, що заявку потрібно заповнювати майже всім (і бажано це робити заздалегідь), і що система, яка ще торік обслуговувала лише мільйон-півтора українців, дуже ймовірно, даватиме збої", – прогнозує Шавалюк.
Він також вказує на два очевидні недоліки.
"По-перше, в ситуації, коли по субсидії, не виключено, звернеться понад 10 млн домогосподарств, система, яка ще торік обслуговувала лише мільйон з лишком, може встановити певні бар’єри. Ідеться не тільки й не стільки про черги на отримання субсидій та затрати часу на них, як про те, що в соцзабезі існує ризик появи корупції. Адже в кожному випадку мова про сотні, а часом тисячі гривень на місяць, відтак можуть з’явитися «посередники», які за сотню-другу подбають, щоб конкретна людина отримала субсидію. Тож чи не перетвориться соцзабез на хабарницьку машину національного масштабу й чи має держава механізми убезпечення цієї системи від корупції?", – резюмує експерт.
Детальніше читайте у матеріалі "Субсидії по-новому. Наскільки ефективними є урядові ініціативи" в новому номері журналу "Український тиждень"