Білоруси впали в ейфорію від «кримнашу», тому що сприйняли його як «кримсвій». Це пояснює політолог, соціолог та аналітик НІСЕПД Сяргєй Нікалюк у матеріалі Сяргєя Пульші в черговому числі «Українського тижня».
«Один із базових елементів російської культури, і цього ніхто не заперечує, – імперськість. А я кажу (чимало моїх колег від цих слів хапаються за голову), що багатьом білорусам вона властива так само, як росіянам. Справа тут не в людині білоруській чи російській, а в людині радянській. Імперськість притаманна людині радянській», – зазначив Нікалюк.
Соціолог наводить дані одного з перших всесоюзних опитувань ВЦВСД, у 1991 році, до розпаду СРСР, згідно з якими рівень «людини радянської» в Білорусі був найвищим у Союзі.
«Нагадаю, тоді запитання звучало так: ви вважаєте себе громадянином СРСР чи громадянином своєї республіки? Білоруси за «радянськістю» випередили всі республіки колишнього Союзу, це був найбільш радянський народ», – каже Сяргєй Нікалюк.
На його думку, саме тому імперськість Росії білоруси сприймають як свою, а російська пропаганда цей «радянський» комплекс імперськості тільки посилює.
«Російська пропаганда в Білорусі лягла на удобрений ґрунт. Вона розбудила і проявила те, що було в «радянському білорусі», – вважає Нікалюк.
За словами соціолога, пропаганда створила два рівні сприйняття людей. Один економічний: погіршення життя населення, що сприймається досить об’єктивно. Другий символічний: ставлення до влади, до держави.
«І вони живуть різними життями. Очікуваного падіння символічного рівня залежно від рівня реального все ще не спостерігається, і це для соціологів загадка», – каже Нікалюк.
Детальніше читайте у матеріалі «Аби не було війни. Чому білоруси бояться Майдану» в №19 „Українського тижня”.