Розслідування щодо компанії «Абсолют Фінанс», яка оперує тисячами обмінних пунктів в Україні, пролило світло на її зв’язки з «Народним Фронтом». Про це пише Грехем Стек для видання Business New Europe.
Журналіст стверджує, що у січні 2015 року, коли девальвація гривні вийшла з-під контролю, Нацбанк пригрозив закрити небанківські обмінні пункти, мотивуючи це тим, що вони не дотримуються встановленого центральним банком курсу валют та не є інтегрованими з системою фінконтролю НБУ. Тоді ж представник приватної компанії «Абсолют Фінанс» Павло Кушніренко під час прес-конференції заявив, що закриття «обмінників» сприятиме розвитку так званого «чорного ринку».
Незважаючи на погрози Нацбанку, згадана компанія досі володіє близько 80% обмінних пунктів у Києві та тисячами таких самих кіосків з жовтими вивісками по всій Україні.
«За даними державного реєстру компаній України, «Абсолют Фінанс» контролює сім'я Бродовських з Волинської області в Західній Україні,в особі Оксани Бродовської та її дочки Ілони. Оксана Бродовська була також заступником генерального директора компанії в 2013 році… Чоловік Оксани, Валентин Бродовський, торговець дорогоцінним камінням і колишній політик з партії «Батьківщина» екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко, був основним акціонером до 2013 року», – пише Стек.
За його словами, і представник компанії Кушніренко, і формальна власниця Бродовська були помічниками депутата ВР від «Народного фронту» Руслана Лук’янчука.
В свою чергу Лук’янчук тісно пов’язаний із головою РНБО Олександром Турчиновим, адже був його парламентським помічником впродовж 2001-2005 років.
Журналіст нагадує, що в зазначений період «Батьківщина», членом якої був Турчинов, перебувала в опозиції до тодішнього президента Леоніда Кучми, і через свою посаду Лук’янчук став об’єктом репресій.
«У 2001 році він провів вісім місяців у в'язниці після того, як податкова поліція пред'явила йому звинувачення у відмиванні грошей, в межах політичних репресій Кучми проти «Батьківщини». Звинувачення були пізніше зняті», – стверджує Стек.
Він додав, що «Абсолют Фінанс» може відігравати роль у фінансуванні «Народного фронту», однак сам Лук’янчук це заперечує.
«Я не володію інформацією про фінансування партії «Народний фронт» будь-якими юридичними особами, в тому числі «Абсолют Фінанс», – заявив нардеп.
«Зв’язок обмінного бізнесу з партією прем'єр-міністра під час девальвації піднімає багато питань, оскільки жодна політична сила не зізнається в прибутковості краху валюти. Але історія «Абсолют Фінанс» приховує ще дещо», – зазначає у своїй публікації Стек.
За даними справи, порушеної проти компанії в 2014 році, у 2013 році, в рік курсової стабільності, «Абсолют Фінанс» продала населенню валюти на суму в $ 74 млн. Водночас за юридичною адресою компанія займає чотири кімнати в будівлі, де розташовані інші організації, пов’язаны з родиною Бродовських. У центральному офісі працюють 13 штатних працівників, однак керує роботою компанії дещо інша структура.
«Єдиною контактною інформація, доступною для громадськості, є телефонний номер для скарг, розміщений на стендах в обмінних пунктах. Для Києва це номер 044-277-5239», – пише журналіст, додавши, що вказаний номер телефону належить Українському Інвестиційному Банку, інакше – Укрінбанку.
За даними держреєстру, Укрінбанк протягом 2011-2013 років відкрив 60 нових відділень у Києві, і 20 з них – лише за один день. На сайті фіну станови згадують всього про 10 філій, які дійсно існують. Решта «відділень», згаданих в держреєстрі, насправді є обмінними пунктами «Абсолют Фінанс».
«Адреси зареєстрованих філій Укрінбанку… точно відповідають місцям розташування обмінних пунктів «Абсолют Фінанс», через що можна припустити, що банк реально є покровителем компанії», – стверджує Стек, додавши, що під час телефонної розмови представник банку визнала факт існування «обмінників», однак відкинула їх зв’язок з компанією «Абсолют Фінанс».
Разом з тим представники компанії заявляли журналісту, що нічого не чули про Укрінбанк.
«Національний банк України підтвердив, що оператори «обмінників» повинні надавати список адрес всіх пунктів. За документами «Абсолют Фінанс», НБУ є єдиною організацією, що має право перевіряти методи роботи в обмінних пунктах», – пише Стек.
Разом з тим журналіст помітив ще одну особливість.
Відділення Укрінбанку № 10, розташоване на вул. Горького, 51, буквально вбудоване в офіс державної компанії «Автомобільні дороги України», відповідальної за 170 тис. асфальтованих доріг. Відділення № 12 також ділить адресу з «дочкою» держпідприємства – Укрдіпродором, що займається дорожньо-будівельним плануванням.
«Автомобільні дороги України» проводять розрахунки через Укрінбанк з 2011 року. Враховуючи середні розміри банку і відсутність в ньому роздрібних операцій, транші «Автомобільних доріг України», ймовірно, складають основну частину його бізнесу», – зазначає журналіст, додавши, що 100% згаданої компанії належить Державному агентству автомобільних доріг.
«В той час як зв’язки всередині «матрьошки» компанії «Абсолют Фінанс» є переконливими, залишається незрозумілим, хто реально керує нею сьогодні. Враховуючи те, що схема була створена за час правління екс-президента Януковича, для неї, мабуть, знайшлися покровителі і серед нової влади», – пише Стек.
«Яценюк призначив нових керівників Державного агентства автомобільних доріг після вступу на посаду в лютому 2014 року. На початку вересня Яценюк заявив, що разом з Турчиновим і Аваковим заснують власну політичну силу, щоб піти на парламентські вибори 26 жовтня – і всього через кілька тижнів після її створення, партія здобула першість в національному голосуванні», – резюмує журналіст.