Світ проти кремлівської пропаганди: Mythbusters, бойкот RT та «антиколорадські» наклейки

27 Квітня 2015, 16:08

Паралельно зі здійсненням інформаційного впливу на пострадянські країни Кремль поширює його й на країни Заходу. Тиждень.ua відстежив, якими способами ці держави протидіють російській пропаганді.

США

15 квітня відбулося засідання комітету з закордонних справ Палати представників США. На засіданні відомий публіцист, старший науковий співробітник Інституту Legatum Пітер Померанцев виступив із заявою щодо російської пропаганди. За його словами, Росія намагається переконати світ у тому, що гарантії США щодо колективної безпеки є абсолютно порожніми, а метою російських ЗМІ є не показати правоту РФ, а дезорганізувати і деморалізувати Захід.

Разом з тим Померанцев зазначив, що є кілька методів, які допоможуть подолати російську дезінформацію. Зокрема, це захист інформаційного простору від фейків, поширюваних російськими медіа, сприяння медіаграмотності суспільства, антикорупційні мережі, підтримка якісної журналістики в Центральній і Східній Європі, підтримка незалежних російських ЗМІ та допомога росіянам з альтернативним баченням своєї країни.

Також на засіданні виступила журналістка, колишній кореспондент Russia Today в США Елізабет Уол. За її словами, російські медіа намагаються переконати свою аудиторію в тому, що всі біди Росії є результатом втручання Заходу, а атмосфера на каналі Russia Today сформована таким чином, що ненависть до Америки винагороджується.

Вона зазначила, що на час війни в України фінансований Росією телеканал RT був мобілізований як інструмент пропаганди. Його використовували як зброю, щоб маніпулювати людьми, щоб вони вірили в напівправду і брехню, спотворену на користь Кремля реальність. За словами Уолл, Russia Today і раніше використовував пропагандистські прийоми для формування антизахідних поглядів аудиторії.

Як відомо, Елізабет Уолл звільнилася з каналу Russia Today у березні минулого року в прямому ефірі на знак протесту проти інтервенції РФ в Україну. Вона заявила, що канал відбілює дії президента РФ Владіміра Путіна. В інтерв'ю Daily Beast Валь сказала, що коли вона влаштовувалася на телеканал, то вважала, що зможе залишатися об'єктивною, але її роботу постійно цензурували і спотворювали.

У березні 2014 року YouTube заблокував акаунт російського телеканалу Russia Today за "обман і неприпустимий зміст"

При спробі зайти на акаунт каналу користувачі бачили повідомлення, що він заблокований за численні або грубі порушення правил, що забороняють спам, обман і неприпустимий зміст. Відзначимо, що це загальне формулювання, а за що саме був заблокований канал, не уточнюється.

У серпні 2013 року адміністрація сайту Reddit заблокувала акаунт Russia Today зі схожим формулюванням: за спам і маніпуляції з рейтингом. Прихильники каналу тоді стверджували, що справжньою причиною блокування стала його "антиобамівська" політика.

Схожа ситуація склалася у вересні з пропагандистським телеканалом LifeNews. Його, проте,  заблокували через скарги на порушення авторських прав.

У квітні 2014 року офіс англомовного російського телеканалу Russia Today у Вашингтоні пікетували кілька десятків активістів на знак протесту поширення ним кремлівської пропаганди та відвертої брехні, яка спотворює ситуацію в Україні. За словами активістів, їх мета: показати журналістам цього телеканалу, що люди не згодні з його брехнею про Україну, та закликати глядачів ставитися скептично до пропаганди та брехні каналу.

Європейський Союз

У січні Литва, Велика Британія, Данія та Естонія звернулися до верховного представника Євросоюзу з питань закордонних справ Федеріки Могеріні із закликом створити план боротьби з російською пропагандою.

Міністри закордонних справ названих країни аргументували звернення тим, що «Росія швидко розширює свою кампанію дезінформації і пропаганди» з метою підтримки «політичних і військових цілей російського уряду». Міністри закликали забезпечити надійну інформаційну альтернативу для російськомовних мешканців і тих, хто користується «контрольованими Росією ЗМІ».

Вони запропонували обговорити тему російської пропаганди на зустрічі міністрів країн-членів ЄС на початку року і закликали зовнішньополітичне відомство ЄС розробити план дій на 2015-2016 роки.

Варто зазначити, що автором ініціативи був глава МЗС Литви Лінас Лінкявічюс. Він сказав, що міністри «не пропонують цензуру або заборону, але хочуть, щоб були створені умови для по-справжньому неупереджених, вільних джерел інформації».

Зокрема, у листі до Брюсселя пропонувалося створити в інтернеті платформу, на якій подаватимуть інформацію про брехню та маніпуляції, пропаганду, надаватимуть підтримку ініціативам зі створення телеканалів, мережевих порталів, радіостанцій і друкованих ЗМІ російською мовою, заохочуватимуть обмін продукцією всередині ЄС, пропонуватимуть продукцію російським ЗМІ.

19-20 березня відбувся саміт Євросоюзу, на якому, зокрема, обговорили питання боротьби з дезінформаційною кампанією РФ. У підсумку Європейська рада запропонувала Федеріці Могеріні підготувати до червня план дій зі стратегічних комунікацій.

Відтак, до червня ЄС має створити робочу групу (під попередньою назвою Mythbusters – «руйнівники міфів») для моніторингу російських ЗМІ, виявлення відвертих фейків і оприлюднення спростувань. 

Згодом зовнішньополітичне відомство Європейського Союзу повідомило, що займається пошуком експертів для протидії російській пропагандистській та дезінформацій ній кампанії. Претенденти на вакансії повинні володіти російською мовою і робити «аналіз / моніторинг інформації про політику ЄС» в російськомовних ЗМІ.

Британське видання The Economist повідомило про деякі кроки європейських країн у цьому напрямку. Зокрема, у вересні в Естонії запрацює загальний телевізійний канал, чиєю цільовою аудиторією буде чверть населення країни, для якої російська – рідна мова. Латвія, де проживає найбільша російськомовна меншина в ЄС, запропонувала фінансувати загальнобалтійські канали з державного бюджету.

Велика Британія

У березні міністр закордонних справ Великобританії Філіп Хеммонд заявив, що британська розвідка вербує російськомовних агентів для налагодження ефективної протидії загрозі з боку РФ. За словами міністра, нарощування військових потужностей РФ та агресія, яку Кремль проявляє в Східній Європі, є підґрунтям для «серйозного занепокоєння».

У квітні The Guardian опублікувала матеріал, у якому двоє екс-«кремлеботів» розповідають про свою роботу в пропагандистському центрі у Санкт-Петербурзі, відомому як «фабрика тролів».

Працюючи по 12 годин на добу, російські пропагандисти отримують по 45 тисяч рублів на місяць, а ті, які володіють англійською мовою – по 65 тисяч. Їх завданням є вихваляння політики РФ та дискредитація Заходу на форумах, в соцмережах та коментарях до публікацій ЗМІ.  «Багато з них містять очевидні прояви расизму чи гомофобії», – характеризує публікації автор.

Журналіст наголошує, що так звані «тролі» отримували від керівництва директиву в жодному разі не писати нічого хорошого про український уряд, чи поганого – про самопроголошені «ЛНР»-«ДНР».

Литва

У січні у Литві Комісія з телебачення і радіомовлення повідомила, що ретрансляція російських телеканалів "РТР-Планета" і NTV Mir Lithuania може бути зупинена, а також може бути обмежений показ частини програм телеканалу Ren TV Baltic (Lietuva), який порушив закон. У комісії виникли підозри, що поширювана інформація розпалювала ворожнечу, оскільки надавалася тенденційно, бездоказово, намагалася налаштувати глядача у певному ключі, можливо, для розпалювання війни або ворожнечі.

13 квітня Литва зупинила трансляцію російського телеканалу "РТР-Планета". На думку комісії, телекомпанія у своїх програмах підбурювала до війни і розпалювала ненависть, а також знову порушила закон про інформування суспільства. Комісія стверджує, що повідомила Єврокомісію про порушення і заплановані до застосування заходи.

Як підтвердив голова комісії Едмундас Вайтекунас, така процедура застосовується в Євросоюзі вперше.

Крім того, в січні у Литві товари, які рекламує російське ТБ, позначили "колорадськими" наклейками "Не купуй кремлівську пропаганду". У соціальній мережі Facebook з'явилася група, що закликає не купувати товари, які рекламують на російському телебаченні.

За словами ініціаторів акції, купуючи товари, реклама яких проводиться на  російських ЗМІ, жителі Литви сприяють процвітанню "кремлівської пропаганди", оскільки гроші від рекламних кампаній отримують російські телеканали.

Німеччина

На початку року депутат Бундестагу звинуватив Путіна у поширенні пропаганди в Німеччині. Норберт Реттґен заявив, що до стратегії президента Росії Владіміра Путіна щодо українського конфлікту належить, "безумовно, і спроба вплинути на громадську думку в самій Росії, в Україні та й у Німеччині – в тому числі, за допомогою пропаганди та маніпуляції думкою".

Німецький політик звернув увагу на те, що на журналістів громадських телерадіокомпаній ФРН, "які роблять матеріали зі Східної України та прямо говорять про участь Росії" в тамтешніх подіях, чиниться надзвичайний тиск.

Фінляндія

У кінці квітня у Фінляндії створили окрему робочу групу, яка боротиметься з російською пропагандою. Експерти, що увійдуть до групи, реагуватимуть на «агресивну інформаційну війну» РФ. Представники групи читатимуть лекції своїм співгромадянам про те, як можна маніпулювати фактами чи зображеннями.

Керівник урядового департаменту з питань комунікацій Маркку Мантіла вважає, що необхідно приділяти достатньо уваги навчанню медіа-грамотності в школах, щоб у майбутньому усі могли боротися з дезінформацією. За його словами, російські журналісти дуже вибірково цитують фінських політиків, саме тому читачі знаходяться під враженням, що політичне керівництво Фінляндії вимагає скасувати санкції проти РФ. На думку урядовця, однією з ключових цілей пропаганди РФ є підірвати єдність ЄС.