Газпром міг би отримати вигоду від справи, розпочатої Єврококомісією, якби погодився змінити власну бізнес-модель, однак Росія сприймає звинувачення в порушеннях на європейському ринку як імпульс до політичного протистояння. Про це йдеться у статті, оприлюдненій на сайті європейської дослідницької організації Breugel.
За словами авторів публікації, висунення Єврокомісією звинувачень збіглося у часі із загальним погіршенням стосунків між РФ та Заходом, спровокованим конфліктом в Україні.
“Нинішні політичні відносини між двома гравцями значно ускладнили низка факторів, зокрема санкції ЄС щодо Росії у зв'язку з кризою в Україні, дипломатичні спроби Росії розхитати нестійку єдність ЄС у питанні зовнішньої політики шляхом залучення вразливих держав-членів ЄС до власної економічної орбіти, стійке напруження в Східній Україні навіть після домовленостей Мінська II і складні поточні тристоронні газові переговори ЄС-Україна-Росія та пов'язані з ними проблеми в галузі безпеки”, – йдеться у статті.
У публікації також навели інфографіку різниці в цінах на російський газ для різних країн ЄС. Зокрема, вказана середня вартість тисячі кубометрів "блакитного палива" в доларах США станом на 2013 рік.
Автори зазначають, що з комерційної точки зору Газпром міг би отримати вигоду від антимонопольної справи ЄС, адже вона надала б імпульс для реструктуризації бізнес-моделі російської компанії в ЄС та пристосування до нових ринкових реалій, так як це вже зробили інші постачальники газу до Європейського Союзу на зразок Statoil.
“Такий процес дозволить Газпрому зберегти свою роль на європейському ринку в довгостроковій перспективі, а також сприяти деполітизує роль і сприйняття компанії в Європі”, – наголосили експерти Breugel.
Разом з тим у статті стверджують, що у Москві аргументи Єврокомісії сприйняли як політичний наступ проти РФ, і це, швидше за все, лише посилить конфлікт.
“Якщо Газпром не співпрацюватиме з Європейською Комісією під час розгляду справи, це стане ще одним аргументом для ЄС на користь диверсифікації поставок газу, а в кінцевому рахунку сприятиме погіршенню не лише газового партнерства Росія-ЄС, але й положення самого Газпрому в Європі… Газпром повинен визначитися з тим, щоб слідувати ризикованим політичним шляхом або обрати сталу комерційну траєкторію”, – резюмували у публікації.