Газпрому потрібно готуватися до втрати супермонопольних позицій – експерт

23 Квітня 2015, 21:59

«Газпрому» треба готуватися до серйозної конкуренції, до здуття своїх щік, здуття бюджетів, до невиконання своїх інвестиційних проектів. Таку думку в коментарі Тиждень.ua висловив голова правління альянсу «Нова енергія України» Валерій Боровик.

«Я уже п'ять років говорю, ще до війни і до санкцій, що «Газпрому» потрібно готуватися до того, що він найближчим часом буде однією з 20 компаній, яка якось працюватиме на Європейському ринку, постачаючи якийсь обсяг газу. І не буде таких супермонопольних позицій, які поки що він займає в деяких країнах», – зазначає експерт.

Він вважає, що «Газпрому» час переходити на європейські стандарти.

«Не зможе «Газпром» під себе підім’яти ринок формування політики в енергетичній спільноті. Навпаки, він має прилаштуватися до нових реалій. Найближчим часом він позбудеться своїх монополістcьктх амбіцій», – зауважує Боровик.

Коментуючи обвинувачення Єврокомісії «Газпрому, експерт додає, що таке рішення потрібно було винести набагато раніше.

«снує європейська законодавча база. По ній мають жити всі компанії, незалежно від того, великі вони чи ні. Чому Toyota, яка зробила якісь неправильні речі, повинна платити колосальні штрафи, а «Газпром» не повинен. Всі мають це робити», – каже він.

За словами експерта, незалежно від того, наскільки жорстко чи м’яко обходяться з «Газпромом», він завжди відігрується на Україні.

«Тому не потрібно цього (погроз РФ – Ред.) Єврокомісії боятися. А нам на це реагувати», – додає Боровик.

«Газпром, однак, все, що може робити поганого для взаємовідносин в енергетичному секторі і дискримінаційного по відношенню до НАК «Нафтогаз України» і до України загалом, робить. Він блокує частину постачань через словацький маршрут. Він несправедливо підвищує ціни на газ. Постійно ми чуємо про штрафи, які можуть бути за недобір газу. Хоча якби можна було ці штрафи нарахувати офіційно, вони б давно звернулися в стокгольмський арбітраж і не говорили б про це. Але ці всі заяви спрямовані на те, щоб тримати в напрузі Україну, населення України, Нафтогаз, президента, прем’єра і так далі», – резюмує експерт.

Нагадаємо, 22 квітня Єврокомісія висунула обвинувачення проти Газпрому, заявивши, що російська компанія перешкоджала формуванню єдиного ринку та справедливої ціни для усіх країн ЄС.

За даними ЗМІ,  раніше лобісти Газпрому у Брюселі заявляли, що у випадку застосування Єврокомісією жорсткого покарання щодо компанії, Росія буде змушена «вжити заходів» в Україні.

Нагадаємо, йдеться про позов ЄС до Газпрому, в основі якого лежить багаторічне розслідування стосовно порушення правил ціноутворення та інших зловживань з боку російської компанії на європейському ринку, починаючи ще з 2004 року. Позитивне рішення суду у цій справі може примусити російського газового монополіста змінити бізнес-модель та сплатити колосальний штраф, сума якого може сягати 9,3 млрд євро.