Газпром не зможе ігнорувати звинувачення ЄС, оскільки це поставить під загрозу $ 40 млрд доходів компанії від експорту. Про це пише авторитетне британське видання The Economist.
Автори статті зазначають, що раніше Газпром був фактично безкарним, і, використовуючи монополію на європейському ринку, він користався бізнес-перевагами та політичними можливостями такого становища. Разом з тим 22 квітня після кількох років розслідування Єврокомісія висунула звинувачення проти російської компанії щодо зловживань.
“Протягом попередніх місяці Газпром промацував, чи можна дійти згоди з Брюсселем. Але ті переговори зазнали невдачі на тлі погіршення стосунків Сходу і Заходу через ситуацію в Україні. Газпром наразі має 12 тижнів, щоб підготувати спростування, виплатити відшкодування або обидва варіанти одразу”, – пише The Economist, зазначивши, що в протилежному випадку російському газовому монополісту загрожують штрафи розміром в$ 1,1 млрд або й більше. Крім того, ЄС зможе змусити Газпром змінити його бізнес-модель.
Видання наголосило, що у РФ звинувачення Єврокомісії сприйняли “прохолодно”, заявивши, що за російськими законами Газпром має “особливі, соціально значущі функції”.
Разом з тим експерти стверджують, що Росія не зможе ігнорувати звинувачення ЄС, оскільки це призведе до покарання чи позовів від клієнтів, які переплачували за газ. Малоймовірним є й те, РФ перекриє газові крани Європі.
“Росія втрачає частку ринку в Європі вже і не може дозволити собі дратувати своїх клієнтів чи ставити під загрозу $ 40 млрд доходів від експорту”, – пише The Economist, додавши, що протягом останніх років країни ЄС приділяли багато уваги диверсифікації джерел енергопостачання.
“Занепокоєння з приводу залежності від російського газу зменшилися в будь-якому випадку. Мало того, що зима закінчилася, але Європа тепер в кращій формі, щоб витримати російську істерику… Для Путіна крок Єврокомісії є демонстрацією рівня ізоляції Росії. Довіра і терпіння вичерпалися, навіть у Німеччині. Його друзі в меншості. Використовуючи енергетику як зброю, він планував оборону та контратаки. Але ведмедя вже не бояться так, як раніше”, – резюмували у статті.
Читайте також: The Economist про Газпром: Європа більше не боїться «капосного газовика»