У Раді змінили правила зборів акціонерів. Обіцяють обмеження впливу олігархів на держпідприємства

19 Березня 2015, 16:50

Нові норми закону "Про акціонерні товариства" дозволять скоротити терміни виплати дивідендів на підприємствах та знижує кворум на зборах акціонерів з 60% власників акцій до 50%+1 акція. За таке рішення в цілому проголосували 275 нардепів.

Рішення стосовно кворуму акціонерів, проте тільки на підприємствах з переважною частиною власності держави, вже ухвалювали 13 січня цього року. Згодом виявилося, що норми не набудуть чинності раніше 2016 року, а також, що вони не розповсюджуються на підприємства, де власником виступає держава через інші суб'єкти господарювання. Ухвалені сьогодні зміни розповсюджуються на всі без виключення підприємства в Україні.

Протягом останніх днів також не могли зібрати кворум на засіданні економічного комітету парламенту для обговорення змін до законодавства. Після цього голова комітету Андрій Іванчук написав заяву про відставку. Парламент відхилив його заяву, а спікер Володимир Гройсман доручив провести засідання комітету у приміщенні парламенту. Засідання вдалося зібрати тільки з третьої спроби сьогодні.

Зрештою, на засіданні комітету погодилися схвалити законопроект тільки за основу.

Відповідно до регламенту спікер Володимир Гройсман поставив на голосування проект за сонову (299 "за"), але за наполяганням депутатів поставив на голосування питання про відхилення від процедури і розгляд законопроекту також в цілому (269 "за"). Зрештою, за проект в цілому віддали голоси 275 народних депутатів.

На практиці закон може дозволити зміну менеджменту на підприємствах, де велика приватна частка блокувала дії держави. Зокрема наводять приклад Укрнафти. Формально державі через НАК "Нафтогаз України" належить 50%+1 акція компанії. Іншу частку (близько 42% акцій), а також менеджмент компанії контролює група Приват Ігоря Коломойського. Завдяки цьому блокувалося рішення про перерахування дивідендів державі. Депутати обіцяють, що новий закон дозволить усунути вказану проблему.